banner1339
x

Gıda Sektörü “Verimlilik” İçin Yatırım Yapıyor

Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nda kendine yer bulan “Sürdürülebilir Tarım” maddesi, gıda sektörünün yol haritasına da aynı zamanda ışık tutuyor. Küresel gıda
sorunun önüne geçebilmek için uzmanlar ham maddede yaşanan sorunların önüne geçilmesini ve ihracatta yaşanan problemlerin hızlı bir şekilde çözülmesini tavsiye ediyor. Bu noktada gıda üreticilerine de önemli görevler düşüyor. Teknolojiye yatırım yapmak ve ham maddeyi en verimli şekilde kullanmak gıda sektörünün parametre taşlarından birini oluşturuyor. Bu alanda gelişen yeni teknolojiler ise gıda üreticilerin iş süreçlerini çok daha verimli hale getiriyor.

Dergimizin yeni sayısında Türkiye’nin iki önemli gıda üreticisini ziyaret ederek verimli üretim konusunda nasıl çalışmalar yaptıklarını konuştuk. Teksüt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Özmen hem makina verimliliği hem de çalışan verimliği açısından teknoloji kullanımının önemine değindi ve “Hammaddenin en verimli şekilde kullanımı bizim sektörümüzde çok önemli. Teksüt olarak ERP sistemini bu kapsamda kullanıyor ve süreçlerimizi her gün geliştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Duru Bulgur ise daha fazla veri alıp işleyebilecekleri sistemlere yatırım yaptıklarını belirtti. Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı Emin Duru, üretimdeki ekipmanlarını gıda proses sistemleri ve paketleme sistemleri olarak 2 temel işlevsel gruba ayırdıklarını belirterek “Yatırımlarımızı sürdürdüğümüz her iki grupta da makine üzerinden daha fazla veri alabildiğimiz, bu verileri işledikten sonra tekrar geri bildirim yapmamıza izin veren, enerji tüketiminde daha verimli sistemler
olmalarına dikkat ediyoruz” dedi.

2022’nin gıda sorunun tamamen çözüldüğü, verimlilik temasıyla daha çok yatırımın yapıldığı ve ileri teknolojilerin daha fazla konuşulduğu bir yıl olmasını dilerim.

Yeni sayımızı keyifle okumanız dileğiyle...

YORUM EKLE
Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını