ZORLU ENERJİ ESG FAALİYETLERİYLE DÖRDÜNCÜ OLDU 

Zorlu Enerji, “Çevresel-Sosyal-Yönetişim” skoruyla enerji dünyasında dördüncü oldu. 

ZORLU ENERJİ ESG FAALİYETLERİYLE DÖRDÜNCÜ OLDU 
Endüstrideara

Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda daha iyi bir gelecek için çalışmaya devam eden Zorlu Enerji, dünyanın temel meselelerine sürdürülebilir çözümler üretmeye odaklı Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) faaliyetleriyle, bağımsız derecelendirme ve araştırma kuruluşu olan Vigeo Eiris tarafından yapılan değerlendirme sonucunda dünyada 54 enerji şirketi arasında 4’üncü oldu. 

Bağımsız derecelendirme ve araştırma kuruluşu Vigeo Eiris, Zorlu Enerji’nin ESG alanlarındaki faaliyetlerini değerlendirdi. Değerlendirmeye göre Zorlu Enerji performans skorunu bir önceki yıla göre 8 puan yükseltti ve 54 enerji şirketi arasında 4. sırada yer aldı. Yenilenebilir kaynaklara ve yeni teknolojilere yaptığı yatırımlarla geleceğin enerji şirketi olma vizyonu doğrultusunda ilerleyen Zorlu Enerji, ESG alanında da sektördeki öncü şirket olma konumunu korudu.

ESG ALANLARINDA EN YÜKSEK DEĞERİ YARATMAYA ODAKLANIYOR

Zorlu Enerji’nin paydaş, toplum ve gezegen odaklı yatırımlar yaparak geliştirdiği sürdürülebilir çözümler ve akıllı teknolojilere dayalı Ar-Ge çalışmalarıyla sektöre liderlik ettiğini vurgulayan Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, “Akıllı Hayat 2030 stratejisi kapsamında çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında en yüksek değeri yaratmak için çalışıyoruz. Bu süreçte üç alanda odaklanmayı planlandık. Bu alanlar ‘Onarıcı Operasyonlar ve Değer Zinciri’, ‘Etki Odaklı Büyüme’ ve ‘İnsan ve Kültür’ başlıkları olacak. Çevresel, sosyal ve yönetsel önceliklerimizi ele alarak; kısa, orta ve uzun vadeli yol haritamızı tanımlayarak derecelendirme şirketi aracılığı ile performansımızı düzenli olarak değerlendiriyoruz. 2021 yılında ESG risk değerlendirme alanında uzman, dünyaca ünlü bağımsız denetçi Vigeo Eiris tarafından gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda 100 üzerinden 57 performans notu alarak, dünyada 54 enerji şirketi içinde 4. sırada değerlendirilmiş olduk. Şirketimizi geleceğe hazırlayan politikaların içerisinde önemli yeri olan ESG kriterlerimizin tüm paydaşlarımız nezdinde sürdürülebilirlik ve ortak değer yaratma anlamında da son derece önemli olduğunun bilincindeyiz. Yeni fırsatlar ile pozitif etki yaratma hedefiyle çalışıyoruz” dedi.

KARBON AYAK İZİNİ YÜZDE 50 ORANINDA AZALTMAYI HEDEFLİYOR

Zorlu Enerji, 2010 yılından bu yana gönüllü olarak İklim krizinin etkilerini azaltmak ve doğal varlıkları korumak amacıyla binlerce şirketin çevresel performansını ölçen ve değerlendiren CDP Platformuna resmi raporlama yapıyor. Şirketlerin karbon ayak izini ve su ayak izini ölçerek, bu alandaki performansını, stratejisini ve hedeflerini paydaşlarıyla şeffaf bir şekilde paylaşmasın olanak sağlayan, kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş olan CDP’nin 2021 İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programı’nın detaylı derecelendirme sonuçlarına göre İklim Değişikliği ve Su Güvenliği programında ”B” derecelendirme notu alan Zorlu Enerji, 2030 yılında net sıfır emisyon taahhüdü doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. 


 

YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını