YAPTIRIMLAR RUSYA'NIN PETROL ÜRETİMİNİ 3 MİLYON VARİL AZALTABİLİR

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrası bazı ülke ve ithalatçı şirketlerin uyguladıkları ilave yaptırımlar nedeniyle Rusya'da petrol üretiminin nisanda günlük 3 milyon varil azalabileceğini bildirdi.

YAPTIRIMLAR RUSYA'NIN PETROL ÜRETİMİNİ 3 MİLYON VARİL AZALTABİLİR
Robot Zirvesi

IEA'nın şubat ayına ilişkin "Petrol Piyasası Raporu"na göre, büyük petrol şirketleri, nakliye firmaları ve bankalar Rusya ile iş yapmak istemiyor.

Bahse konu olan durumun, Rusya'nın petrol üretiminde nisan ayında günlük yaklaşık 3 milyon varil kesintiye yol açacağı tahmin ediliyor. Rusya'ya yönelik daha fazla yaptırım uygulanması halinde ise kesinti miktarının artacağı düşünülüyor.

Söz konusu rapora göre, Rusya Ukrayna Savaşı'ndan evvel yapılan anlaşmalar gereği, Rusya'dan petrol ithalatı şu an için sürüyor ancak yeni sözleşme yapılmıyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın neden olduğu arz tedariki endişeleriyle çok sayıda ülke alternatif arayışına yönelmiş durumda. OPEC+ grubu ise bu arayışlara çözüm bulma hususunda mesafeli davranıyor ve daha önce varılan günlük 400 bin varil üretim artışı kararına bağlı kalmayı tercih ediyor. (AA)
 

YORUM EKLE

Aemot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını