TÜPRAŞ, TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ ENDEKSİ’NDE YER ALDI

Enerji sektöründe eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık odağıyla faaliyetlerini yürüten Tüpraş, bu alandaki performansıyla Bloomberg’in 2022 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne (Global Equality Index-GEI) girdi.

TÜPRAŞ, TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ ENDEKSİ’NDE YER ALDI
Robot Zirvesi

Türkiye’nin lider enerji şirketi durumunda olan Tüpraş, sorumlu şirket bilinciyle gerçekleştirdiği, toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki çalışmalarıyla küresel arenada önemli bir başarıya imza atarak küresel platformda en kapsamlı toplumsal cinsiyet eşitliği araştırmalarından biri olan Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yerini aldı. Tüpraş’ın endekse katılımı, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik kültürünün yaygınlaştırılması yönündeki uzun vadeli çalışmalarına da önemli katkılar sunacak. 

Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi kapsamında raporlama yapan halka açık şirketler; kadın liderliği ve yetenek havuzundaki kadın oranı ücret eşitliği, kapsayıcılık kültürü, cinsel tacizle mücadele politikaları ve kadın dostu marka kimliği olmak üzere beş alanda değerlendiriliyor. Bu alanlardaki performans ve şeffaflıkları çerçevesinde belli bir skorun üstünde not alan şirketler endekse dahil olabiliyor. 11 sektörün bulunduğu endekste 45 ülke ve bölgeden küresel düzeyde 418 şirket yer bulurken, Türkiye’den toplam 7 şirket yer alıyor.

ENERJİ SEKTÖRÜNDE KAPSAYICI BİR İŞ KÜLTÜRÜ OLUŞTURMAK 

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki örnek çalışmalarıyla “Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi”nde yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Endekste yer almamızın; şirketimizin kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik kültürünün yaygınlaştırılmasına önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Eşit fırsatlarla çeşitliliği barındıran kapsayıcı bir işyeri yaratmak, sürdürülebilirlik gündemimizin önemli bir hedefi. Tüpraş’ta yaş, cinsiyet, etnik köken, din, engellilik, eğitim ve ulusal köken açısından hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm çalışma arkadaşlarımızın eşit fırsatlara sahip olması en önemli önceliklerimiz arasında yer alıyor. Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık politikalarının devreye alınmasına, tüm kademelerde kadın-erkek istihdam oranında eşitliğin sağlanmasına, kadın çalışan istihdamının ve kadınlara yönelik gelişim olanaklarının artırılmasına odaklanıyoruz.  
Tüpraş olarak, hiçbir işin cinsiyeti olmadığını, işlerin ancak uzmanı olabileceğini iyi biliyoruz. Her bireyi eşsiz ve farklı kılan özelliklerin bir araya gelerek oluşturduğu zenginliğin, Tüpraş’ı geleceğe taşıyacak en büyük güçlerden biri olduğuna inanıyoruz. Bu inançla, çalışmalarımızı ‘Eşitlik için Enerjimiz Bitmez’ diyerek sürdürecek, bugünün ve geleceğin enerjisini kadın erkek çalışma arkadaşlarımızla birlikte üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR ARTACAK

Tüpraş’ın 2017 senesinde Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri imzacısı olarak, parçası olduğu Koç Holding’in toplumsal cinsiyet eşitliği alanında rehber niteliği taşıyan öncü çalışmaları doğrultusunda toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemeyi sürdürdüğü bilgisini paylaşan Yelmenoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “2021 yılında Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık Komitesini kurarak 2015 yılından bu yana attığımız somut adımları daha da sağlamlaştırdık. Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusunu Tüpraş’ta yaşayan bir kültüre dönüştürmek adına, politikalarımızı yıl içinde hayata geçirerek, aksiyonlarımızı komitenin yakın takibine alacağız. Politikalarımız doğrultusunda Tüpraş içinde dil, ifade ve akıl kullanımına yönelik davranış değişikliğini sağlamak adına farkındalık eğitimleriyle komite çalışmalarımızı başlatmayı hedefliyoruz. Bu yayılımı kolektif bir şekilde yürütmek amacıyla gönüllü uygulama elçileri de belirlenecek.” 

HER 2 İSTİHDAMDAN BİR TANESİ KADIN OLACAK

Sürdürülebilir kalkınma, ekonomik ve sosyokültürel gelişim için kadın ve erkeğin iş yaşamında ve toplumda eşit katılımının son derece önemli olduğunu hatırlatan Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Bu hedefimiz doğrultusunda işe alımda kadın erkek oran eşitliğini sağlamak adına daha güçlü adımlar atacağız” şeklinde konuştu. 

Tüpraş’ın kısa bir süre önce duyurduğu amaç odaklı 2050 Stratejik Dönüşüm Planı kapsamındaki hedef çalışmalarında da yer bulan toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamı faaliyetleriyle değer yaratmaya devam edeceklerini belirten Yelmenoğlu, “Bugün itibarıyla toplam çalışan sayımızın yüzde 10’u kadınlardan oluşurken, ofislerimizde bu oran yüzde 30’u buluyor. Yönetim kurulundaki kadın temsil oranımız yüzde 16,6 seviyesinde. 2025 yılında yönetim kurulunda kadın temsil oranı hedefimiz ise yüzde 25. Ar-Ge bölümümüzün yüzde 63’ü kadınlardan oluşuyor. Yönetim kademelerinde kadın çalışan oranımız yüzde 26 seviyesinde. Yetenek havuzumuzun yüzde 52’sini kadın çalışanlarımız oluşturuyor. Bu rakamı yüzde 50’nin altına düşürmeme hedefiyle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde istihdam edeceğimiz her iki çalışandan biri kadın olacak. 

Kısa vadede ise ilk önceliğimiz, her seviyede ve görevde kadın çalışanlarımızın ve liderlerimizin sayısını artırmak. Üst yönetimde kadınları daha fazla görmeyi ve bu doğrultuda da gerekli teşvikleri sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

VERDİYALI ÇALIŞAN KADIN SAHA PERSONELİ ARTACAK

Rafinaj sektöründe öncü bir uygulama olarak, üretim sahalarında vardiyalı kadın teknisyen ve operatörleri istihdam ettiklerine dikkat çeken Yelmenoğlu, “Üç yıl önce ilk kez Batman’da olmak üzere; İzmit, Kırıkkale ve İzmir rafineri sahalarımızda kadın operatör ve teknisyenler aramıza katıldılar. Bugüne kadar kadın mühendislerimiz hep vardı ancak sahada vardiyalı kadın çalışanlarımızın işe başlaması, hem sektörümüz hem de şirketimiz adına öncü ve örnek bir uygulama oldu. Üretim sahasında görevli, vardiyalı kadın saha çalışanlarımızın sayısını artırmayı, projemizin kapsamını daha da genişletmeyi, ustabaşılık gibi kıdemli saha pozisyonlarında da orta vadede kadın çalışanlarımızın olmasını amaçlıyoruz” şeklinde konuştu. 

KADINLARIN HER ALANDA GÜÇLENMESİ İÇİN ÇALIŞILIYOR

İş yerinde eşitlik ve kapsayıcılık prensibiyle hareket ederken, 2018 senesinde kadınların ve kız çocuklarının toplumun her alanında yer alması konusunda farkındalık yaratmak gayesiyle Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, HeForShe Hareketi ve Fenerbahçe Spor Kulübüyle küresel iş birliğine imza attıklarını söyleyen Yelmenoğlu, “Bu kapsamda 2021 yılında spor kurumlarının toplumsal cinsiyete duyarlı uygulamaları hayata geçirebilmeleri, kadın ve kız çocuklarının sporla ve sporda güçlenmelerine destek olmaları için bir yol haritası niteliğindeki “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Kurum Rehberi’ni de yayınladık şeklinde konuştu.
 

YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını