Mopak, üretim yaparken su kullanımını 6 kat azalttı

Kağıt ve defter üretiminde Türkiye’nin önemli markalarından biri olan Mopak, “Atıksız Fabrika” hedefinde su kullanımını 6 kat azalttı.

Mopak, üretim yaparken su kullanımını 6 kat azalttı
Endüstri 40 Zirvesi

Defter ve kağıt üretiminde önemli bir kapasiteye sahip olan Mopak, “Atıksız Fabrika” hedefi doğrultusunda da çalışmalarına devam ediyor. Kağıt üretiminde su miktarını ortalama 9 metreküpten 1,5 metreküpe düşüren Mopak, su kullanımını 6 kat azaltmış oldu. Firma bir sonraki adımda ise plastiği hayatından çıkarmayı hedefliyor. 

3 LOKASYONDA FABRİKASI VAR 

İzmir, Kastamonu ve Muğla olmak üzere 3 fabrikası bulunan Mopak, doğa üzerinde bıraktığı zararı minimuma indirmek amacıyla “Atıksız Fabrika” hedefini bir bir hayata geçiriyor. İlk adımda su tüketimini 6 kat azaltan firma bir rekora imza atarken ikinci hedefinde ise plastiği hayatından çıkarmak için çalışıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan MOPAK Genel Müdürü E. Ruhi Molay, kağıt üretiminin tüm proseslerinde suyun kullandığına dikkat çekerek Türkiye Kağıt Sanayi kategorisindeki ilk ve tek A sınıfı Karbon Ayak İzi sertifikasına sahip olduklarını belirtti. Molay, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “MOPAK olarak su tüketimini azaltmak için önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kağıt üretimi için su önemli bir kaynaktır. Örneğin 1 ton kağıt üretebilmek için 9 – 12 metreküp su tüketilmesi ve bu oranın maksimum ½ kadarının atılması gerekiyor. Biz su tüketimini her geçen gün daha aşağıları çekmek için çalışıyoruz. MOPAK olarak 1 ton kağıt üretmek için en fazla 1.5 metreküp su tüketiyor ve ton kağıt başına en fazla 0.25-0.55 metreküp su atıyoruz. Bu çok önemli bir rakamdır.  Kemalpaşa tesisimizde takribi 225.000 m3, Dalaman tesisimizde 1.050.000 m3 ve Kastamonu’da yer alan üretim tesisimizde de ortalama 25.000 m3 daha az su kullandık. Su tüketiminin azaltılması konusunda belli bir aşamaya geldik. Bundan sonra ise plastik ambalajı arındırmak için proje geliştireceğiz.” diye konuştu. 

  

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020, 11:08
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını