GUMBEL GROUP'TAN LİNSALI MODEL ÖNERİSİ

Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı güneş enerjisinde teşviksiz, ihalesiz, lisanlı model önerisi sundu ve YEKDEM fiyatına ilişkin değerlendirme yaptı.

GUMBEL GROUP'TAN LİNSALI MODEL ÖNERİSİ
Enerji Zirvesi

Gumbel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Herdem, Cumhurbaşkanlığı kararı ile 1 Temmuz itibarıyla devreye alınacak güneş enerjisi santralleri için kilovatsaat başı 32 kuruş olarak belirlenen Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) fiyatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güneş enerjisinde teşviksiz, ihalesiz ve lisanslı bir modele geçilmesi gerektiğini belirten Herdem, fiyatların yeni lisanslı kapasite tahsisinde çoklu başvuru durumunda mevcut piyasa takas fiyatı konumuna geldiğini vurguladı. 

“GÜNEŞİN GÜCÜ DENGELİ ŞEKİLDE ARTIRILMALI”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Herdem “Alınan kararla birlikte güneş enerjisinin teşvik gibi desteklere ihtiyacı kalmadığı görülmüştür. Çünkü güneş enerjisi teknolojileri gün geçtikçe ucuzluyor ve elektrik fiyatlarını aşağıya çekiyor. Bu sebeple güneş enerji santrallerinin hızlı yaygınlaşması gerekiyor. Gelecek enerji arz talep dengesi adına önemli bir yeri bulunuyor. Güneş enerjisi kapasite tahsisinde ve ihalelerin kaldırılmasıyla yaygınlaşma büyük bir hız kazanabilir” dedi. (AA)
 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2021, 09:16
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını