EKO TEMİZ ENERJİ'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Geçtiğimiz günlerde Eko Temiz Enerji’nin Niğde’de hayata geçireceği güneş paneli projesiyle ilgili haberlerin gündeme gelmesiyle ilişkin şirketten açıklama geldi: “Devletten Hiç Teşvik Almadık”

EKO TEMİZ ENERJİ'DEN AÇIKLAMA GELDİ
EndüstrideAra - Haber Detay

Eko Temiz Enerji A.Ş’nin Niğde’nin Bor ilçesinde hayata geçireceği güneş paneli üretim tesisiyle ilgili olarak devletten teşvik alınmasına rağmen çalışmalara başlanmadığına yönelik haberler geçtiğimiz günlerde gündeme taşındı. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Eko Temiz Enerji, devletten hiç teşvik almadıklarına vurgu yaparak “Güneş paneli projemiz için kamudan hiçbir şekilde finansal teşvik almadık. Güneş paneli üretim tesisimiz tamamlandıktan sonra almaya hak kazanacağımız teşvik kalemleri incelendiğinde sadece operasyonel teşviklerden yararlanacağımız görülecektir. Bu teşvik sadece tesisin üretime başlamasıyla alınabilecek bir teşviktir” dedi.     

“BİRÇOK YATIRIMCI GRUPLA GÖRÜŞÜLÜYOR”    

Entegre güneş paneli tesisin 500 milyon dolar yatırım bedeliyle hayata geçirileceğini belirten Eko Temiz Enerji, birçok yatırımcı grupla görüşüldüğünü söyledi. Açıklama şu şekilde gerçekleşti: “Bu proje kapsamında, İsviçre ve Alman şirketiyle iyi niyet anlaşması imzalandıktan sonra 11 Mart 2019'da tesisin temeli atıldı. Geçtiğimiz yıl dünya ekonomisinde önemli bir durgunluk yaşandı ve pandemi koşulları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yabancı yatırımların yavaşlamasına sebep oldu. Bu nedenle güneş paneli konsorsiyumundaki iş ortaklarımız, yatırım finansmanı konusunda güçlük yaşadılar.”  (AA)
 
 

YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler