DÜNYA SÜRDÜRÜLEMEZ BİR EKONOMİK TOPARLANMANIN ORTASINDA 

IEA Başkanı Fatih Birol: "Salgının neden olduğu ekonomik krizden dünyanın dengesiz, eşitsiz ve sürdürülemez bir şekilde toparlandığına şahit oluyoruz" dedi. 

DÜNYA SÜRDÜRÜLEMEZ BİR EKONOMİK TOPARLANMANIN ORTASINDA 
Robot Zirvesi

IEA, "Sürdürülebilir Toparlanma Takipçisi" veri tabanına ilişkin son güncellemesini değerlendirdi. Değerlendirmeye göre hükümetler temiz enerji harcamaları son 3 ay içerisinde yüzde 20 artı. Buna rağmen yeterli seviyede olmadı. Hükümetler Kovid-19 salgınının etkilerine karşı 16,9 trilyon dolar büyüklüğünde bir paket oluşturdu. Ancak temiz enerji için bu ekonomik toparlanma paketlerinin sadece yüzde 3'ü ayrıldı. 

TEMİZ ENERJİ HARCAMALARINDA COĞRAFİ OLARAK EŞİTİZ 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren IEA Başkanı Fatih Birol, “Verileri değerlendirdiğimiz zaman salgının neden olduğu ekonomik krizden dolayı dünyanın eşitsiz, dengesiz ve sürdürülemez bir şekilde toparlanma içerisine girdiğini görüyoruz. Bu toparlanma fosil yakıt tüketiminde büyük bir artışı kapsıyor. Temiz enerji dönüşümünde de dünya nüfusu neredeyse yüzde 80’ini geride bırakıyor.  G20 Liderler Zirvesi ve Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı arifesinde, büyük ekonomiler temiz enerji yatırımlarını hızla artırmaya ve dünyayı güvenli bir patikaya sokmak için hazır olduklarını göstermeli" dedi. (AA)
 

YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını