banner1112
x

DENİZ ÜSTÜ RÜZGAR KURULU GÜCÜ 11 YILDA 11 KAT ARTTI

Dünyada en yüksek kapasiteye sahip ikinci temiz enerji kaynağı olan rüzgarda deniz üstü (offshore) kurulu güç, 2010-2020 dönemini kapsayan 11 yılda 11 kat artışla 34 GW’a yükseldi.

DENİZ ÜSTÜ RÜZGAR KURULU GÜCÜ 11 YILDA 11 KAT ARTTI
Robot Zirvesi

Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından hazırlanan "Deniz Üstü Yenilenebilirler-Kurulum için Gündem Hareketi-G20 Başkanlığına Katkı" başlıklı rapor yayınlandı. Rapordaki bilgilere göre rüzgarda deniz üstü kurulu güç, 2020 yılında bir önceki yıla göre 6 GW oranında arttı. Geçtiğimiz yıl Almanya, ABD, Türkiye gibi ülkelerin de dahil olduğu G20 ülkelerinde yenilenebilir enerji kapasitesi arttı. Deniz üstü rüzgar santrali ve okyanus enerjisi kapasiteleri ise yine bu ülkelerde yüzde 99,3 oranında oldu. Dalga, gelgit ve okyanus termal enerji dönüşümü kapasitesi de dahil olmak üzere küresel okyanus enerjisi ise aynı dönemde 31 ülkenin katkısıyla 515 MW seviyesine ulaştı. 

ÇİN DENİZ ÜSTÜ RÜZGAR KAPASİTESİNDE LİDER OLDU 

Çin geçtiğimiz yıl 3 GW ilave kapasiteyle deniz üstü rüzgar enerjisinde rekor seviyede kurulum gerçekleştirdi. Hollanda, rüzgarda 1,5 gigavat ilave kurulumla ikinci, Belçika 0,7 gigavat ilave kurulumla üçüncü sırada yer aldı. Avrupa ülkelerinin bu alanda başarılı olduğuna işaret edilen rapora göre, salgın sürecinde kanun koyucuların iddialı hedefleri ve düşen maliyetler hedeflerin gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor. AB Yeşil Mutabakatı çerçevesinde, AB ülkeleri 2030'a kadar 60 gigavat, 2050'ye kadar ise 300 gigavat deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesini devreye almayı hedefliyor. Paris Anlaşması hedeflerinin dikkate alındığı enerji dönüşümü senaryosunda ise 2030'a kadar küresel deniz üstü rüzgar kapasitesinin 380 gigavat, 2050'ye kadar ise toplam 2 bin gigavat seviyesine ulaştırılması hedefleniyor. (AA)

YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler