ÇİN, YEŞİL KALKINMA İÇİN YATIRIM HEDEFLERİNİ YÜKSELTTİ

Çin, yeşil kalkınma hedefine ulaşmak amacıyla 15.6 trilyon dolar değerinde yatırım yapmaya hazırlanıyor. 

ÇİN, YEŞİL KALKINMA İÇİN YATIRIM HEDEFLERİNİ YÜKSELTTİ
Robot Zirvesi

 Çin’deki yatırım araştırma enstitüsünün hazırladığı rapora göre Çin’in enerji yapısının dönüşümü ve çevre dostu teknolojisinin gelişimi için yoğun bir yatırım talebi alacak. Rapordaki veriler ve tahminler önümüzdeki 30 yıl içerisinde Çin’in enerji, endüstri, inşaat, ulaştırma sektörlerinde ve diğer alanlarda düşük karbonlu kalkınma sayesinde elde edeceği yatırımın 100 trilyon yuanı yani yaklaşık 15,69 trilyon doları aşacağını gösteriyor.     

Gerçekten de Çin’in belirli tarihlerde karbon doruğunu aşıp karbon nötr aşamaya ulaşma hedefi rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, akıllı şebekeler ve geleneksel enerjinin çevre dostu yönelimi gibi süreçleri de içeren enerji transformasyonuna yönelik yatırımı artırma etkisi yaratacak.    

Diğer taraftan yatırımlar endüstriyel süreçlerin elektrifikasyonu, yeni enerjili araçlar ve akıllı ulaştırma altyapısı türünden endüstriyel inovasyonlara da yönelecek. Ayrıca dijital teknolojiye dönük yatırımlar yükselirken bu bağlamda ülkedeki karbon emisyonlarının azaltılmasına da imkan sağlanacak. 

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını