Endüstriyel Robot Satışlarında Rekor Artış

banner207

Tam da 4. Robot Yatırımları Zirvesi’ni dolu dolu yaşarken Uluslararası Robotik Federasyonu (IFR) tarafından 2018 yılı Dünya Endüstriyel Robot Raporu yayınlandı. Rapora göre 2017 yılında endüstride kullanılan robot satışları bir önceki yıla göre %30 oranında artarak 381 bin 335 üniteye ulaştı. Şimdilerde iş başında çalışan robotların sayısı 2 milyonu aştı. Ortalama robot yoğunluğu 2017 yılında 85 olarak gerçekleşti. Konuyla ilgili detayları Göstergeler kısmında bulabilirsiniz.
Küresel piyasalar zorlu rekabet şartlarını daha da zorlaştırmaya devam ediyor. Üretimde otomasyonlaşma süreci artık yeni tekniklerle hız kazanıyor. Ar-Ge’yi önemseyen ve yüksek teknoloji üretimini yapabilen ülkeler bu süreçlerin önünde yer alıyor. 

2017 yılında endüstride kullanılan robot satışlarında toplam satış hacminin %73’ünü oluşturan beş ana pazar yine rekabet şartlarını belirleyen ülkeler: Çin, Japonya, Güney Kore, ABD ve Almanya. 

Üretim yeni paradigmalar bekliyor. Bunun en önemli altyapısı doğru teknolojik yatırım. Bunu başarabilirsek küresel rekabet gücümüzü artırabiliriz. Ülke olarak bu konuda oldukça gayretliyiz. Belki yöntem ve süreç yönetiminde biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor. Yoksa konuyla ilgili farkındalık seviyemiz günden güne artıyor. 
Geçen yıllara göre daha verimli ve daha doyurucu geçen Endüstri 4.0 Uygulamaları ve Robot Yatırımları Zirveleri ülkemizde de bu konuya yönelik farkındalığın arttığını gösteriyor. Panellerde anlatılan ve stantlarda demoları gösterilen birçok başarılı uygulama girişimciler için çok faydalı oldu. Çeşitli görüşmeler yapıldı, yeni yatırımlara altyapı oluşturuldu. 

Teknolojik yatırımlar konusuna biraz kafa yorarak işletmemizi doğru bir süreçle Endüstri 4.0 yolculuğuna hazırlamamız mümkün. Küresel bazda rekor artış oranıyla yükselen endüstriyel robotlar sayılarından bize düşen payı da artırmak zorundayız. 
Biraz daha gayret…
 

YORUM EKLE

Festo - Ana Sayfa

Dergiler
Partnerler