banner1322
x

Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu’nun gündemi: Kapasitematik

Türk mühendislerinin geliştirdiği ‘Kapasitematik’ yazılımı, üretim sektörüne doping etkisi yarattı. Birçok işletme, zaman ve maliyetten yüzde 25-30 oranında tasarruf sağlatan ‘Kapasitematik’i kullanmaya başladı.

Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu’nun gündemi: Kapasitematik
Enerji Zirvesi

Kapasitematik’ kullanımına devletten yüzde 50 hibe

Türkiye makina sektörünün öncülerinden olan Tezmaksan, geliştirdiği bir yazılım ile makinaların ömrünü ve verimliliğini artırıyor. Türk mühendislerinin geliştirdiği ve ‘Kapasitematik’ adını verdiği sistem; işletmelerin makinalarını uzaktan takip ile anlık çalışma verilerini ve tarihsel istatistik verimlilik analizlerini kullanıcı ve işletme sahiplerine iletiyor.  Kapasitematik uygulamasını makinalarında kullanan işletme sahipleri, internet bulunan her yerden (tüm mobil cihazlar dahil) uygulamayı indirerek makinalarının durumlarını analiz edebiliyor. Kapasitematik ile makinanın çalışmaya ne zaman başladığı, ortam sıcaklığı, ortamda bulunan nem oranı, parça üretimine dair kalite kontrol bilgileri, arıza durumları, makinanın ne kadar verimli kullanıldığı gibi bilgilere internet üzerinden anında ulaşılabilinmekte. Bu analizler sonucunda işletmeler maliyet ve zamandan yüzde 25-30 arasında tasarruf ediliyor. 

Yerli Tasarruf Yazılımı

Endüstri 4.0 dahilinde düşünülebilecek bu projeyle uzaktan erişim yaparak makinaların anahtar öneme sahip verileri bir merkezde toplanıyor. Sonrasında ise bu veriler rapora dönüştürülüyor. Uzaktan izleme ve verimlilik raporlama sistemi olan 'Kapasitematik' ile CNC kullanıcıları ve işletmeler, mevcut makinaların ölçebilir ve tarihsel trend analizlerini görebiliyor. Normal şartlarda bir işletme için hem maliyet hem de zaman açısından sorun olabilecek bu tür bir çalışmayı Kapasitematik ile tek bir tuşla tamamlamak ve takip edebiliyor. Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu yaptığı açıklamada “Tamamen bizim geliştirdiğimiz bu yazılım ile işletmeler ciddi tasarruf sağlıyor. Tasarrufun kritik öneme sahip olduğu şu dönemde işletmeler Kapasitamatik’e ciddi ilgi gösteriyor” dedi.

İnsan odaklı teknoloji

Kapasitematik ile sadece makinanın değil, makinanın kullanım verimlilik analizini de yapılabiliyor. Makina tam performansı ile mi kullanılıyor? Takımlar doğru mu kullanıyor? Kullanılan programlar hangileri? Tüm bu soruların cevaplarına tablet, bilgisayar veya cep telefonu gibi tüm mobil cihazlar üzerinden ulaşılabiliyor. Bununla birlikte işletmelerdeki makinaların en doğru ve verimli şekilde kullanılmasına olanak sağlayan Kapasitematik, işletmeleri yüzde 25 – 30 oranlarında ciddi bir kara geçiyor.

Devletten Yüzde 50 Hibe Desteği 


Tezmaksan Makina Genel Müdürü Hakan Aydoğd,u verimlilik sağlayan Kapasitematik yazılımına devletin destek verdiğini belirterek “Teknoloji üreten veya ülke ekonomisine fayda sağlayacak şekilde bu teknolojiyi kullanan firmaların, belli limitlerde desteklenmesi bir süredir hayatta olan bir konu. KOSGEB’in bu alandaki girişimini son derece doğrudur. Tezmaksan ailesi olarak Kapasitematik gibi bir yazılımı ülkemize kazandırdığımız için son derece gururluyuz. Bu sayede şirket maliyetleri düşerken, hem üretici hem de ülkemiz kazanıyor. Kapasitematik’i kullanan şirketlerin yüzde 50’ye kadar devletten hibe alabilmesi de bu tür yatırımların önünü açıyor.” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 12:33
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını