Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu’nun iş gündemi…

Makina sektörü ihracatını bu yılın ilk 11 ayında 15.7 milyar dolara taşıyarak geçtiğimiz yıl aynı döneme göre yüzde 16,8’lik artış kaydetti.

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu’nun iş gündemi…
Robot Yatırımları

222 Ülkede Türk Makinaları İle 15,7 Milyar Dolarlık İhracat!


Türk makina sektörünün 2018 yılı itibariyle dış pazardaki iş fırsatlarını çok iyi değerlendirdiğine dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Makina sektörü olarak, sanayisi gelişmiş ülkelerde de kalitesini kabul ettiren, dış ticarette kararlı bir yükselişi olan güçlü bir sektörüz. Türkiye dış ticaret açığının son 17 yılın en düşük düzeyine gerilediği bu dönemde, yurtiçindeki ileri teknolojili makina talebine yanıt verebiliyoruz.” dedi. 


Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 10’nundan fazlasını karşılayan makina sektörünün, yılın ilk 11 ayı sonunda ihracata katkısı 15,7 milyar dolar oldu. Türkiye’nin Makinacıları, sektör ihracatının yüzde 16,8 arttığı bu dönemde, ihraç edilen makinaların kilogram başına ortalama değerini 6,1 dolara ulaştı. Türk makinalarının kilogram başına ortalama değeri, sektörün birinci pazarı olan Almanya’da 8,7 doları geçti. Yılın ilk 11 ayında inşaat ve madencilik makinalarındaki yüzde 33,2 artış, tarım ve ormancılık makinalarında yüzde 26,2’lik artış dikkat çekti. 

Makina sektörünün Türkiye ekonomisinde, dış ticaret açığının daha da azalması yönünde önemli fırsatlar barındırdığını vurgulayan Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu:

“Makina ihracatında sağladığımız kararlı ve hızlı yükseliş, ürünlerimizde teknolojik ilerleme kaydettiğimizin göstergesi durumundadır. Yaptığımız çalışmalarla ihracatın ithalatı karşılama oranını daha da yükseltmek, cari fazlaya daha çok katkı sağlamak istiyoruz. Fakat makina dış ticaretinde hiç hak etmediğimiz 10 milyar dolarlık açığı kapatmak, sadece ihracatçımızın değil her kesimden üreticinin önceliği konumunda olmalıdır. Serbest bölgeler dâhil olmak üzere 222 ülkeye ihracat yapan sektörümüzün, yurtdışındaki başarısını artan yerli makina kullanımıyla birlikte yurtiçinde de kalıcı hale getirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin 2017 yılında 28 milyar dolar makina ithalatı gerçekleştirmesinin, ekonomiye büyük bir ağırlık getirdiğini kaydeden Karavelioğlu şunları ifade etti:

“Yıllık temelde bakıldığında, büro makinalarında 2,6 milyar, motorlardan 2,5 milyar, pompa ve kompresörlerden 1,3 milyar dolar cari açık vermekteyiz. Benzer şekilde iş makinalarında 1,1 milyar, takım tezgâhları ile tekstil ve konfeksiyon makinalarından de 1’er milyar dolar açık oluşmakta. Oysa biz bu alt sektörlerin tamamında, çok nitelikli ürünler üretebilmekteyiz. Devletin, yerli üretimi kararlı biçimde desteklemesiyle kapanmaya başlayan makas açısından, yatırım teşviklerinin doğru konumlandırılması büyük önem taşıyor. İthal marka merakı olan sanayicilerimizin, dünyanın takdirini kazanmış kendi makinalarımızı kullanmaya başlamasıyla kaynaklar dışarıya değil yerli teknolojiye gelecektir. Söz aldığımız her platformda bu mesajı vermeye büyük gayret gösteriyoruz.”
 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 15:18
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler
Partnerler