ETHİB YKB Jak Eskinazi’nin iş gündemi…

Teknik Tekstil Üretimini Bölgemizde Yaygınlaştırmalıyız

ETHİB YKB Jak Eskinazi’nin iş gündemi…
EndüstrideAra4

Sektörün ihracatını artırmak ve değişen müşteri taleplerine uyum sağlamak amacıyla öncelikli olarak katma değerli ürün üretmek gerektiğini söyleyen Jak Eskinazi, "Bunun için de Ar-Ge çalışmalarına hız vermek ve teknik tekstil üretimi konusunu bölgemizde yaygınlaştırmak gerekiyor" dedi.

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Jak Eskinazi seçildi. Eskinazi, Türk ekonomisi için hazırgiyim ve tekstil sektörlerinin büyük öneme sahip olduğunu, iki sektörün 2017 yılında 25 milyar dolarlık ihracata imza attığını kaydetti. 
25 milyar dolarlık ihracatın 8 milyar dolarlık kısmının tekstil sektörüne ait olduğu bilgisini veren Eskinazi, “Tekstil sektörünün ihracatı bir önceki yıla göre ülke genelinde yüzde 3, Bölgemizde ise; yüzde 18 büyüme kaydetti. Türkiye’de katma değer yaratan en önemli sektörlerden biri olan tekstil sektörü, 2017 yılını Avrupa Birliği’nin en büyük 2., dünyanın ise 8.büyük tedarikçisi olarak tamamladı” diye konuştu. 

Türk hazır giyim sektörünün günümüzde geldiği önemli konumunda, tekstil sektörü kilit rol oynadığına işaret eden Eskinazi şöyle devam etti: “Bundan sonra da bu rolün önemi gittikçe artacaktır.Her iki sektörün entegrasyonu önemlidir ve rekabet koşullarının zorlaştığı, özellikle termin sürelerinin azaldığı ve fiyat baskısının arttığı bir dönemde hazır giyim sektörü için Ülkemiz tekstil sektörünün varlığı ve gelişimi daha da önemli olacaktır. Sektörümüzün ihracatını artırmak ve değişen müşteri taleplerine uyum sağlamak amacıyla öncelikli olarak katma değerli ürün üretmek ve ihraç etmek, bunun için de Ar-Ge çalışmalarına hız vermek ve teknik tekstil üretimi konusunu Bölgemizde yaygınlaştırmak gerekmektedir.” 

Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER)’nin başta koruyucu tekstiller olmak üzere teknik tekstiller üzerine test, analiz, ürün geliştirme, Ar-Ge, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürüttüğünü ifade eden Eskinazi, TEKSMER’in 2017 yılı sonu itibariyle bir anonim şirket statüsüne kavuştuğunu, bundan sonraki süreçte de daha profesyonel bir şekilde sektörümüze hizmet vermeye devam edeceğini sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 15:26
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler