banner1322
x

Cengiz Holding Genel Koordinatörü Ömer Mafa’nın iş gündemi…

Ülke ekonomisine yılda 620 milyon dolar katkı hedefliyoruz.

Cengiz Holding Genel Koordinatörü Ömer Mafa’nın iş gündemi…
Endüstrideara

Ülke ekonomisine yılda 620 milyon dolar katkı sağlamayı hedeflediklerini aktaran Mafa, şöyle dedi: “Tesisler kademe kademe devreye girip tam kapasiteyle çalıştığında gübre ihtiyacının 350 milyon dolarlık kısmını karşılayacak, aynı zamanda da 270 milyon dolarlık kobalt, çinko ve bakır üretimi sağlayacak.”

Mardin’de Cengiz Holding’in 1.2 milyar euro yatırımla 5 ana fabrika ve 12 yardımcı üniteden oluşan Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri, gerek işsizliğe gerekse ithalatı azaltacak.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin en büyük özel sektör yatırımı olan tesisler önümüzdeki günlerde kademeli olarak üretime başlayacak ve yıl sonunda tam kapasiteyle çalışacak.
Mafa, Küre’deki pirit konsantrelerinde, kobalt, çinko ve bakır gibi değerli maddelerin bulunduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu madenlerin geri kazanılabileceğini tespit ettik. Ancak yan ürün olarak sülfürik asit söz konusuydu. Bu da gübre sanayisinin ham maddesi. Ancak gübreye dönüştürmek için fosfat ve amonyak gibi diğer maddeler gerekliydi. Ya bu tesisleri Samsun’daki tesislerimizin yanında inşa edecek, yıllardır atıl durumdaki Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki fosfat madenini Samsun’a nakledecektik. Veya Küre’deki Pirit’i Mardin’in Mazıdağı ilçesine nakledip bu tesisleri Mardin’de kuracaktık.

Samsun’da kurmak daha ekonomik gözükmesine rağmen Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Cengiz, ülkemize olan borcunu ödemek ve öncü bir misyon üstlenmek üzere bu tesislerin Mazıdağı’da kurulması talimatını verdi.”

3 YILDA TAMAMLANDI

Projenin ilerlemesiyle inşaatın başladığını, hızlı bir şekilde bu tesislerin tamamlanması için üstün çaba göstermeye başladıklarını aktaran Mafa, “Üç yılda tesisler yapıldı. Çok kısa bir sürede bu tesisleri tamamladık. Hali hazırda devreye alma çalışmaları devam etmekte. Toplam 1.2 milyar euro üzerinde bir yatırımı tamamladık. Mardin, işsizliğin en yoğun olduğu bölgelerden biri, diğer yatırımlara da öncülük edeceğimizi umuyorum” diye konuştu. Entegre tesisler sayesinde ülke ekonomisine yılda 620 milyon dolar katkı sağlamayı hedeflediklerini aktaran Mafa, şöyle dedi:
“Tesisler kademe kademe devreye girip tam kapasiteyle çalıştığında gübre ihtiyacının 350 milyon dolarlık kısmını karşılayacak, aynı zamanda da 270 milyon dolarlık kobalt, çinko ve bakır üretimi sağlayacak. Bu sayede toplam 620 milyon dolarlık bir ithalatı ikame etmiş olacağız. Yurdumuzun cari ve dış ticaret açığının azaltılması ve işsizliğin önlenmesi amacıyla bu yatırımımız gibi yerli girdi oranı yüksek entegre sanayi yatırımlarının artmasına öncü olacağımızı umut ediyoruz.”

25 BİN KİŞİLİK İŞ EKOSİSTEMİ

Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri Genel Müdürü Emre Kayışoğlu ise tesislerin 1 milyon 580 bin metrekarelik bir alanda 5 ana fabrika, 12 yardımcı tesisten oluştuğunu söyledi.

Son 3 yıldır inşaat tesislerinde 285’i yabancı mühendis olmak üzere 5 bin kişinin görev aldığını anlatan Kayışoğlu, “İşletme aşamasına geçtiğimizde de 1250 kişiye doğrudan, 5 bin kişiye de dolaylı istihdam sağlayacağız. Çevremizde oluşturacağımız eko sistemle 25 bin kişi işsizlikten kurtulacak. Fabrikanın yaratacağı 25 bin kişilik ekosistem kentin işsizlik oranının önemli ölçüde azaltacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 17:46
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını