OTOMOTİV, BU HABERLEŞME TEKNOLOJİSİYLE GAZA BASACAK

CLPA, CC-Link IE TSN’nin yeniden tasarlanmış protokolü sayesinde otomotiv sektöründe yüksek hızlı haberleşme sağlıyor.

OTOMOTİV, BU HABERLEŞME TEKNOLOJİSİYLE GAZA BASACAK
Endüstrideara

Kontrol ve üretim verilerini yüksek hızda ileterek kesintisiz haberleşme sağlayan CC-Link teknolojisi Sanayi 4.0’a uyumlu çalışabilen dijital fabrikaların hayata geçirilmesinde kritik bir rol oynuyor. Özellikle seri üretimde standardize edilmiş kalitenin önemli olduğu ve rekabetin çok yoğun yaşandığı otomotiv sektöründe verimli bir üretim için endüstriyel ağ teknolojisi CC-Link, üreticilere büyük avantaj sağlıyor. Bugün dünyanın en büyük otomotiv fabrikalarının tercihi olmayı başaran bu teknoloji, proses otomasyonu sağlayarak iletişim verilerini güvenilir bir şekilde yönetiyor. Endüstriyel haberleşme alanında faaliyet gösteren Japonya merkezli CLPA (CC-Link Partner Association) imzası taşıyan ve Zaman Duyarlı Ağ teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olan CC-Link IE TSN, geleneksel yöntemlere nazaran veri haberleşme sürecini çok daha hızlı yürüterek otomotiv sektörüne yüksek katma değer katıyor.

Dijital dönüşümün en çok hissedildiği sektörlerin başında gelen otomotiv endüstrisi gerek dinamikleri gerekse rekabet yapısı gereği hızlı haberleşmeyi zorunlu kılıyor. Sanayi 4.0’ın bir vazgeçilmezi olan hız kriterini en iyi şekilde karşılayan endüstriyel ağ teknolojisi CC-Link IE TSN ise tam da bu noktada üretilen yüksek hacimlerde verilerin üst düzey güvenilirlikte ve zamanında iletilmesini sağlıyor. Otomotiv sektörünün hızlı değişen dinamiklerine uyum sağlayabilen CC-Link IE TSN, esnek üretim hatları oluşturarak otomotiv şirketlerinin üretkenliklerini artırıyor. Standart endüstriyel Ethernet'i son derece düşük gecikmeyle birlikte gerçek zamanlı bir haberleşme sistemine dönüştürebilen CC-Link IE TSN, bu özelliği sayesinde otomotiv sektörünün üretim bantlarını inovatif perspektifte optimize ediyor. 

SANİYEDE 1 GİGABİT İLE HABERLEŞME 

Otomotiv sektörünün her geçen gün kişiselleşen ihtiyaçları karşılayabilmek için otomasyon süreçlerini siber fizikle yeniden kurgulaması gerekiyor. Büyük fark yaratan endüstriyel ağ teknolojisi CC-Link; tüm veri bağlantılarıyla taşıma katmanını ele alarak ve cihazlar arasındaki haberleşmeyi sağlayarak fabrikaları verimliliğin temel bileşeni olan hıza ulaştırıyor. Bu noktada rakiplerinden farklılaşan CC-Link IE TSN, saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden tam 10 kata kadar daha hızlı sonuç sunuyor ve saniyede bir gigabit ile haberleşebiliyor. Yüksek hızlı ve büyük hacimli iletişim kabiliyeti, üretimde kayda değer artış sağlarken üretim hattının durmasından kaynaklanan maliyetleri de önlüyor. 

CİHAZ PERFORMANSI ARTTIKÇA ÜRETİM SÜRESİ DE KISALIYOR

CC-Link IE TSN, aynı ağ içinde birden fazla haberleşme çevriminin kullanılmasına olanak tanıyor. Bu durum, yüksek performanslı haberleşme çevrimi gerektiren veya yüksek hızlı haberleşme çevrimi gerektirmeyen cihazların uygun şekilde bağlanmasını ve cihaz performansının artmasını sağlıyor. Haberleşme çevriminin optimize edilmesi ve sürücü kontrol performansının en üst düzeye çıkartılması doğrudan üretim süresini kısaltıyor. Otomotiv üreticilerinin ürünlerini en uygun yöntemlerle geliştirmelerini sağlayarak piyasaya sunma sürelerini en aza indiren CC-Link IE TSN, tüm bu özellikleri sayesinde dünyanın en ileri presleme, kaynaklama ve motor üretim hatlarının geliştirilmesini sağlıyor. 

SEKTÖRÜN DEĞİŞKEN ÜRETİM BANDIYLA TAM UYUMLU TEKNOLOJİ

Yeniden tasarlanmış protokolü sayesinde otomotiv sektörü için büyük kazanımlar yaratan CC-Link IE TSN; otomobil boyama işleminde boyama robotlarının boyama kalitesi ve ekipmanların izlenmesi gibi büyük miktarda verinin yüksek hızda toplanmasını ve analiz edilmesini mümkün hale getiriyor. Ayrıca çok çeşitli reçete verilerini gerçek zamanlı olarak ekipman tarafına göndererek değişken üretimi destekliyor. Genel haberleşme ve güvenlik haberleşmesi bir arada kullanılabildiğinden, kablolama maliyetleri ve hataları önemli ölçüde azaltılıyor. Halka topolojisi kullanılarak, ekipman arızası durumunda geri döngü fonksiyonuyla ekipmanın durmasını önlemek ve duruş süresini azaltmak da kolaylaşıyor. 

SANAYİ 4.0 UYGULAMALARI İÇİN İDEAL ÇÖZÜM

CLPA (CC-Link Partner Association), CC-Link’in kapsamlı kullanımının desteklenmesi amacıyla 2000 yılında kurulmuş bir açık ağ destekleme kuruluşu. CLPA’nın temel teknolojisi olan CC-Link IE, otomasyon alanında dünyanın ilk ve tek açık gigabit etherneti olarak, rakipsiz bant genişliği sayesinde Sanayi 4.0 uygulamaları için ideal bir çözüm sunuyor. CLPA’nın temel faaliyet alanları arasında; CC-Link IE ve CC-Link teknik spesifikasyonlarının oluşturulması ve uyum testlerinin gerçekleştirilmesi, CC-Link kullanılan cihaz ve ekipmanlar için geliştirme desteği, cihaz seçimi için kullanıcı desteği ve CC-Link’in daha geniş kapsamlı bir şekilde benimsenmesine yönelik tanıtım çalışmaları yer alıyor. Kurulduğunda 163 kurumsal üyesi olan CLPA, 3 bin 900'ü aşkın üye şirkete ve 300'ü aşkın üreticiden 1.900'ü aşkın uyumlu ürüne sahip. Tüm dünyada ise hâlihazırda 30 milyonu aşkın cihaz CLPA teknolojisini kullanıyor. Asya’nın önde gelen açık endüstriyel otomasyon ağı teknolojisi CC-Link, Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika’da da giderek popülerlik kazanıyor.  
 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2022, 18:05
YORUM EKLE

Huawei

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını