banner1322
x

Gençleri Endüstri 4.0’a hazırlıyor

Tezmaksan Akademi Başkanı Hakan Aydoğdu, Tezmaksan Akademi’de gençleri Endüstri 4.0'a hazırladıklarını, makina kullanabilen ve üreten gençler yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Gençleri Endüstri 4.0’a hazırlıyor
Endüstri 40 Zirvesi

Tezmaksan Akademi Başkanı Hakan Aydoğdu, üretimde teknolojinin değişimine paralel olarak insan kaynağının dönüşmesi gerektiğini vurgulayarak Tezmaksan Akademi’nin makina kullanabilen ve makina üreten gençler yetiştirmeyi amaçladığını belirtti. Aydoğdu, akademi bünyesinde 2015 yılından beri gençleri Endüstri 4.0’a hazırlamak için çalıştıklarını, liselerle ve üniversitelerle projeler geliştirdiklerini söyledi. 

Aydoğdu, “Türk sanayisi olarak gerek rekabet gücümüzü arttırmak gerekse pazardaki yerimizi korumak adına çalışma şekillerimizi değiştirmek zorundayız. Çeşitli ülkeler için yapılmış Endüstri 4.0’a hazır olma endeksine bakıldığında Türkiye tereddüt edenler arasında bulunuyor. Türk sanayisinin dijital olgunluk seviyesi Endüstri 2.0- 3.0 arasında. Bu treni de yakalamamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçmek, ayrıca yüksek teknoloji üretim ve kullanım kabiliyetini arttırmak için Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını uygulamaya almasıyla ilgili konuşan Aydoğdu, bu hedeflerin gerçekleşmesinde Türkiye’nin Endüstri 4.0 kabiliyetinin çok önemli olduğunu ve bu noktada ülke olarak almamız gereken daha çok yol bulunduğunu kaydetti. 

“GENÇLERİ HAZIRLAMAK ANA GÖREVİMİZ”

Bugün ülkemizdeki tüm sektörlerin en önemli sorununun nitelikli eleman eksikliği olduğunu kaydeden Aydoğdu, endüstride yeni nesil makinaları çalıştıracak iş gücünün az olduğunu söyledi. 

Aydoğdu, “Genç nüfusu yarınlara hazırlamanın herkesin görevi olduğunun bilinciyle ilerliyoruz. Biz Tezmaksan Akademi olarak, sanayicimizin en büyük sorunlarından biri olan nitelikli, kalifiye eleman yetiştirme konusunda elimizi taşın altına koyuyoruz. Özellikle de dijital dönüşümün hızlandığı bugünlerde Endüstri 4.0 için kalifiye işçi ihtiyacının arttığını biliyor, eğitimlerimizi bu bakış açısıyla güncelliyoruz” dedi. 

“AMACIMIZ; KALİFİYELİ ELEMAN YETİŞTİRMEK”

Firma bünyesinde kurulan akademinin meslek liseleri ve üniversitelerle önemli çalışmalar geliştirdiğini aktaran Aydoğdu, etki alanlarının yurt dışına kadar genişlediğini, İran, Arnavutluk, Hollanda ve Almanya’dan da katılımcılara eğitim verdiklerini söyledi.  

5106 kayıtlı bireysel, 168 kurumsal üyelerine de oluşturdukları özel program ile uzaktan eğitim verdiklerini dile getiren Aydoğdu, şöyle konuştu: “Bir sosyal sorumluluk projesi olarak tasarladığımız ücretsiz programlarımız çerçevesinde bugüne kadar 62 ildeki teknik ve mesleki liseler ile lisans programı öğrencilerine eğitimler verdik. Okullarda yeterli makina teçhizatın olmaması, olanların da verimli kullanılmaması, eğitmenlerin eğitimlerinin sektör beklentilerinin altında kalması gibi sebepler dolayısıyla MEB tarafından belirlenen ilgili bölüm öğretmenlerine de meslek içi eğitimler düzenledik. Sanayi sektöründeki firmalara CNC eğitimleri ve operatörlük eğitimleri de sunuyoruz. Aynı zamanda ücretsiz online eğitim platformu kurduk ve halihazırda 5106 kayıtlı öğrencimiz bulunuyor. Söz konusu online eğitim platformumuzdan 168 kurumsal üyemiz de faydalanıyor. Biz, gençlerin mesleki eğitime yönelmesinin Türkiye’nin sanayileşmesinin önündeki en büyük engeli bertaraf edeceğine inanıyor ve bu inançla çalışıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 15:04
YORUM EKLE

Huawei

Proven

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını