Endüstri 4.0 Atağı

Endüstri 4.0 Atağı

Endüstri 4.0 Atağı
Şirketler Arası Pazarlama

Türkiye’nin ilk özel ve en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik, geleceğin yeni nesil ürünlerini geliştireceği ve Endüstri 4.0 dönüşümünü gerçekleştireceği çalışmalarını tek çatı altında yürüteceği Ar-Ge merkezini açtı.

Borusan Grubu bünyesinde bulunan Türkiye’nin ilk özel ve en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik, yenilikçi ve yüksek katma değerli ürünlerini geliştirmek üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk ArGe merkezini Gemlik’te açtı. Bugüne kadar araştırma geliştirme projelerine toplam 20,3 milyon TL yatırım yapan Borçelik, dünya pazarlarında ihtiyaç duyulan, rekabetçi ürünleri müşterilerine sunmayı hedefliyor. 

Borçelik’in Ar-Ge Merkezi; yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinin yanı sıra, Endüstri 4.0 dönüşümü ile de operasyonel süreçlerde dijitalleşmeye adım adım ilerlenmesini sağlıyor.

ÜRETİM SÜREÇLERİ DİJİTALLEŞİYOR 

Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, ArGe stratejilerinin merkezine koydukları değerlerin altını çizerek, “En önemli farkımız, ArGe çalışma alanımızı sadece ürün ve malzeme ile sınırlı görmeyip süreçlerimizi, teknolojilerimizi ve ürünlerimizi birlikte geliştirmeye odaklanan bir ArGe çatısı kurmuş olmamızdır” dedi.

Çakır, bugüne kadar müşterileri tarafından belirlenmiş özelliklerde ve kalitede üretim yapan Borçelik’in, sunmaya başladığı tasarım çözüm ortaklığı hizmetiyle, “kullanım koşulları ve gereksinimlerden yola çıkarak müşterilerle birlikte daha özelleştirilmiş, daha hafif, daha mukavemetli, maliyet etkin daha çevreci ve ithalatı ikame eden ürünler üretmeye başladıklarını” belirtti.

Hizmet verdikleri sektörlerin başında otomotiv ve beyaz eşya olduğunun altını çizen Çakır, her iki sektörde de pazar lideri olduklarını söyledi. 

Endüstri 4.0 ile birlikte Borçelik'te müşteri siparişleri, hammadde seçimi ve temini, stok yönetimi, üretim planlaması, ürün sevkiyatı gibi karmaşık planlama gerektiren süreçler dijitalleşiyor.

Dijitalizasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Çakır, “Biz herkesin üretebileceği standart milyon tonlar üretme peşinde değiliz. “Biz geleceğin katma değeri yüksek 1 tonunun peşindeyiz. Önümüzdeki dönemde de çalışmalarımızı artırarak devam ettirmeyi ve sektörümüzde dijital teknolojilerin kullanımında lider bir şirket olmayı hedefliyoruz” dedi.

Haberin Tamamı ST Endüstri 4.0 Uygulamaları Dergisi'nin Ocak 2018 Sayısında

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 09:10
YORUM EKLE

Radyo

Festo

Dergiler
Partnerler