Yıldırımdan korunma sistemleri hak ettiği önemi görmüyor

BU İŞLER BELGE İLE OLMAZ!

Yıldırımdan korunma sistemleri hak ettiği önemi görmüyor


ST. Elektrik - Enerji Dergisi`ne ücretsiz abone olmak için -tıklayın-  

Yıldırımdan korunma sistemleri Primer ve Sekonder olarak iki başlık altında incelenebilir. Yıldırımın primer etkilerine karşı korunmak için Fraklin Tiji, Faraday Kafesi veya İyon Zenginleştirici tertibata sahip paratoner üniteleri kullanılır. Yıldırımın primer etkisini halk arasında Yıldırım Düşmesi diye anılan, şarjlı bulutun uygun koşullar sonucu toprağa deşarjı ile birleşmesi şeklinde özetleyebiliriz. Uygun yıldırımdan korunma sistemlerinin bulunmaması durumunda bu deşarjın öldürücü olabileceğini, bu atmosferik olayın bir doğal afet olduğunu ve kesinlikle engellenemeyeceğini hatırlatmak isterim.

Paratoner sistemleri yakında veya uzakta oluşan bir yıldırım deşarjından kaynaklı enerjinin elektrik şebekeleri ya da data hatları aracılığı ile bina içine girmesini engelleyemez ve bu durum elektronik cihazların zarar görmesine, yanmasına hatta yangın çıkmasına sebep olabilir. İşte bu tip hasarlardan korunmak için aşırı gerilimden korunma (surge protectors - SPD) cihazlarını kullanıyoruz.

Daha basit anlamda, aşırı gerilimden korunma ekipmanları (elemanları), otomasyon sistemleri, elektronik kartlı cihazlar, telefon santralleri, uydu alıcıları, DVD oynatıcılar, modem, bilgisayar faks vb. cihazların yıldırımdan ve ani gerilim yükselmelerinden zarar görmemesi için kullanılan sistemlerdir.
Yıldırımdan korunma sisteminin tam ve eksiksiz olması için her iki korumanın da uygulanması gereklidir.

SEKTÖRE SUNDUÐUMUZ ÇÖZÜMLER
Yaklaşık 40 yıldır Yıldırımdan Korunma ve paratoner sistemleri konusunda, Fransız, Duval Messien firmasının Türkiye temsilciliğini yapmaktayız.  Kendi üretimimiz olan Erken Akış Uyarılı Paratonerimiz Protector ise yurtdışında birçok ülkede satılmaktadır
Aşırı Gerilim Koruma sistemleri konusunda uzman, Alman LEUTRON firmasının temsilciliğini 1986 yılından beri yapmaktayız. Aşırı gerilimden korunma sistemleri konusunu Türkiye ile tanıştıran ilk şirket olduğumuzu da belirtmek isterim.
Exotech firmasının üretimi Termo Kaynak Markası EXOWELD Türkiye pazarında sağlam bir yer edinmiştir. Gerek kalite, gerek fiyat anlamında rakiplerinden çok avantajlı olması sebebiyle kısa sürede yüksek uygulama miktarlarına ulaşmıştır.
Dameks A.Ş’nin gücü bünyesindeki mühendislik kadrosundan gelmektedir.  Sadece ürün satan bir şirket değiliz. Projelendirmeyi ve montajı kendi ekiplerimiz ile yapmaktayız. Kesinlikle montaj yerine göre lokal işçilik kullanmıyoruz.  Montaj elemanlarımız en az 15-20 yıldır bizimle çalışmaktadır. Eğitimleri tamdır. Sertifikalı elemanlardır.

YILDIRIMDAN KORUNMADA STANDARTLAR
Yıldırımdan korunma genel kuralları TS EN 62305’de tariflenmiştir. Bu standart EN 62305 standardının Türk Standardı olarak kabul edilmiş ve Türkçeleştirilmiş versiyonudur. Faraday kafesi ve Franklin tiji sisteminin tasarlanmasını incelemekte ve tariflemektedir. Yapı gabarisine göre seçilecek sistemi tarif etmekte ve ayrıca yuvarlanan küre metodu için tarif vermektedir.

Yıldırımdan korunma bileşenleri 2 bölüm olarak TS EN 50164-1 ve 2 standartında incelenmiş ve tariflenmiştir. 1nci bölüm bağlantı bileşenleri 2nci bölüm ise iletkenler ve topraklama elektrodlarını içermektedir.
Erken Akış Uyarılı Paratonerler ile ilgili NFC 17-102 Fransız Normu kabul edilmektedir. NFC 17-102 lokal – ülke -  standardı olması sebebiyle ülkemizde bu standart henüz kabul edilmemiştir.

Şu an Türkiye’de satışı yapılan ve test edilmiş tüm Erken Akış Uyarılı paratonerlerin NF C 17-102 standartına göre test edilmiş ve onaylanmış olması kabul görmektedir. TS EN 62305-1,2,3,4 yada TS EN 50164-1 ve 2 standartlarının Erken Akış Uyarılı yada piyasadaki yaygın ismi ile Aktif Paratoner başlıkları ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.
Ne yazık ki ülkemizde yanlış anlaşılan belgeler savaşı sürmektedir. Belgenin içeriğinden çok, olup olmaması aranmaktadır. Paratoner ünitelerine CE belgesi alınıp alınmaması örnek olarak verilebilir.

“AYNI DİLİ KONUŞMA BİLİNCİNE ULAŞMAK İÇİN UÐRAŞIYORUZ”
Birçok unsur var. Ama en önemlisi yıldırımdan korunma sistemlerinin hak ettiği önemi ve önceliği görmemesi. Bugün birçok kuruluş, sadece belge almak için, çalışmayan ve göstermelik sistemler kurmaktadır. “Kaç para” sorusundan önce teknik yeterlilikleri ve özellikleri sorgulanmalıdır. Ne yazıktır ki 50-100 milyon dolarlık fabrikalar, içinde öğrenci ölen okul ve üniversiteler 500-1000 lira fark için sistemi sorgulamamaktadırlar.

Üniversitelerde verdiğimiz seminerler ve eğitimler, derginiz gibi sektörel yayın organlarında yayımladığımız teknik yazılarımız, hem gelecekteki mühendislerimizi hem de mevcut ilgili arkadaşlarımızı yıldırımdan korunma sistemleri konusunda bilgilendirmeye yönelik gayretlerimizdir.
Sektör olarak birleşip aynı dili konuştuğumuz ve şartnamelerin bu lisan ile ilgili standartlara atıfta bulunarak hazırlandığı bilince ulaşmak için elimizden geleni yapıyoruz.

“AŞIRI GERİLİM KORUMA SİSTEMLERİNİ İLK GETİREN ŞİRKET DAMEKS A.Ş”
Dameks, paratoner ve yıldırımdan korunma sistemlerindeki yenilikleri hep önceden takip etmiş ve bu sistemleri ülkemizde uygulayan ilk şirket olmuştur. Aşırı gerilim koruma sistemlerini 1986 yılında Türkiye’ye ilk getiren şirket Dameks A.Ş’dir. Radyoaktif paratoner ithalat, üretim ve montajı devam ederken ilk Erken Akış Uyarılı paratonerlerin ithalat ve montajını gerçekleştiren şirket yine Dameks olmuştur. O dönemde radyoaktif paratonerlerin daimi çözüm olduğunu savunanlar ESE paratonerlere şüphe ile yaklaşmış olsa da, radyoaktif kaynaklı paratonerlerin yasaklanması ile, şimdi daha çevreci ve daha uzun ömürlü olan ESE paratonerlerin üretim ve satışını yapmaktadırlar. Dameks A.Ş ESE paratonerlerini ülkemiz ile çok daha önceden, 1984 yılında tanıştırmıştır.

Müşterilerimize satış öncesi ve satış sonrası destek vermekteyiz. Mühendislik kadromuz aspirin çözümler yerine, soruna ya da tesise özel çözümler üretmektedir. Futbol sahalarına yıldırımdan korunma sistemleri için özel topraklama sistemleri tasarımları, Türk Silahlı Kuvvetleri için mobil paratoner sistemleri yaptığımız özel tasarımlara örnek olarak verilebilir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki ‘En iyi teknolojik imalat en iyi bilinen ve laboratuar testleri ile desteklenen teoriden doğar.’ Dolayısıyla konu ile ilgili kuruluşların imalatlarının fiziksel ve mekanik dayanımlarını bilimsel açıdan da ayrıca açıklamaları müşterilerin konuya olan güvenini arttıracaktır.

Elektrik sektörü haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2010, 14:00
YORUM EKLE

Solaredge

Solaredge

Dergiler
Partnerler