Yatırımlar yapılırsa sıkıntı kalmayacak

2020`DE SIKINTI KALMAYACAK

Yatırımlar yapılırsa sıkıntı kalmayacak
Satınalma Zirvesi

EFG İstanbul Menkul Değerler A.Ş tarafından düzenlenen ``2020 Türkiye`sinde enerji sektörü nasıl olmalı? Neler yapılmalı?`` temalı konferansın açılışında konuşan Güler, enerjide yatırımların hız kesmeyeceğini belirterek, kriz dönemi olarak adlandırılan bu dönemi de fırsat olarak gördüklerini söyledi.
Güler, gerekli yatırımlar yapıldığı taktirde 2020 yılında elektrik üretim noktasında hiçbir sıkıntıyla karşılaşılmayacağını dile getirerek, iyi senaryoya göre 500 milyar kilovat saatlik elektrik tüketimi olacağını kaydetti. Güler, ``500 milyar kilovat saatte yaklaşık 90 bin megavata ulaşacağımızı düşünüyorum. Belki bunu geçeriz. Çünkü koşmak isteyen at var. Yeterki önündeki engelleri kaldıralım`` şeklinde konuştu.
Bakanlık olarak YERSAN hareketi diye bir hareket başlattıklarını ve yerli sanayi platformları oluşturduklarını anlatan Güler, şöyle dedi:
``YERSAN hareketi diye başlattığımız yerli sanayi yaklaşımıyla biz, rüzgar türbinlerinin, güneş panellerinin yerli yapılmasını destekliyoruz. TEMSAN`la başlatığımız 20 adet boy boy, küçüğünden büyüğüne kadar su türbinleri, hidroelektrik türbinler... İlk defa geçen hafta petrol yerli sondaj makinesi çıkarttık. Birkaç gün önce Türkiye`deki sondaj makinesi imal edenleri topladık 19 tane... 1 metre civarındaki sondaj derinliğini hedef olarak 2 bin 500 metre verdik. Yerli petrol platformu yaptık.``
Güler, şu anda sektörün çok ileride olduğunu ifade ederek, kendilerinin de yasalarla, tutumlarıyla sektörün önünü açtıklarını vurguladı.
Bakan Güler ``2020 yılında madem ki 20 bin megavatlık rüzgar türbini işletmeye alacağımıza göre, bu 20 bin megavatın neresinden bakarsanız bakın 30-40 milyar dolarlık piyasa, bunun parasının tabii ki Türkiye`de kalmasını arzu ederiz`` diye konuştu.
    
``2011`E GELİNDİÐİNDE SOÐUK DUŞLA KARŞILAŞMAMAK İÇİN``
    
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, güneşin, elektrik sektörüne sürprizler yapacağını ve bunu yapacağı ülkelerin başında da Türkiye`nin geldiğini belirten Güler, ``Burada klasik yatırımların dışında yeni sahaları düşünmemiz lazım. 2011`e geldiğimiz zaman soğuk duşlarla karşılaşmayalım`` dedi.
``Bumerang döngüsü`` diye bir çalışma başlattıklarını, 6 yıl önce hukuki alt yapıları tamamlayarak, yatırım ortamı oluşturarak attıkları bumerangın yatırım olarak geri geldiğini, bu çalışmalarla 2011 yılının çok ilginç olacağını söyledi. 
    
        
 
http://www.haberortak.com

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2009, 16:20
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

Solaredge

Dergiler
Partnerler