VAMP koruma rölelerinde ark koruması da sunan tek markadır

VAMP koruma rölelerinde ark koruması da sunan tek markadır
Endütri 4.0

 

Soldan sağa: Sektörel Tanıtım dergileri Genel Yayın Yönetmeni Dr. Halefşan Sümen, NETCON Endüstri Genel Müdürü Moris Çiprut...

Ark koruma çözümlerinin ülkemizde yakın zamanda tanınmaya başlayan bir koruma metodu olduğunu belirten Moris Çiprut, “Temsil ettiğimiz VAMP firmasının bu alandaki çözümü ark ışığını algılamaya dayanan çok hızlı bir koruma uygulaması. Koruma ünitesi ark ışığını görür görmez ilgili kesiciye açma gönderiyor. Açtırma kararı, sadece ışık ya da ışık ve aşırı akım algılama kriterlerine göre verilebiliyor. VAMP’ın akım ölçümü yapan tüm koruma röleleri ark koruma özelliğine de sahip” dedi.

Ark arızalarına karşı koruma işleminin, arkı mümkün olan en kısa süre içinde söndürme amacı güttüğünü söyleyen NETCON Endüstri Genel Müdürü Moris Çiprut, ark korumasının zor bir iş olduğunu ve ne kadar hızlı yapılırsa zarar ve emniyet problemlerinin de o kadar az olacağını belirterek, “50 milisaniye içinde söndürülen ark arızası görece daha az hasarla atlatılıp sistem daha kısa sürede tekrar enerjilendirilebilirken, 500 milisaniyelik bir yanma süresi ise panel içinde baraların, mesnetlerin ve diğer ekipmanın kullanılmaz hale gelmesine neden olur. VAMP sistemi dünyadaki en hızlı sistemlerden biridir” dedi. Sayın Moris Çiprut sorularımızı yanıtladı:

Moris Bey firmanız NETCON’u ve sizi okurlarımıza tanıtmak istiyoruz.
Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 2003 yılında mezun oldum. Özel bir firmada proje ve devreye alma mühendisliği görevim sonrası, NETCON 2009 yılının temmuz ayında kuruldu. İlk amacımız primer ve sekonder testler yapmak idi. Bu amacımız doğrultusunda çalışıyoruz. Ancak kurulduktan sonra bir şekilde VAMP firması ile temasımız oldu ve temsilcisi olarak VAMP firmasının ürünlerini pazara sunmaya başladık. Pazarlama faaliyetlerinin yanısıra projelendirme ve devreye alma hizmetleri de veriyoruz. Yani VAMP ürünlerini katma değer ekleyerek sunuyoruz. VAMP bir Finlandiya firmasıdır. Temel faaliyeti koruma rölesi imalatıdır. Firma 1994 yılında alçak ve orta gerilim sistemleri için ark koruma çözümleri üretmek amacıyla kurulmuş, ilerleyen yıllarda diğer konvansiyonel koruma rölesi imalatına da başlayarak ürün gamını genişletmiş. Ark koruma çözümleri ülkemizde yakın zamanda tanınmaya başlayan bir koruma metodu. VAMP firmasının bu alandaki çözümü ark ışığını algılamaya dayanan çok hızlı bir koruma uygulaması. Koruma ünitesi ark ışığını görür görmez ilgili kesiciye açma gönderiyor. Açtırma kararı, sadece ışık ya da ışık ve aşırı akım algılama kriterlerine göre verilebiliyor. İlk kesicinin açtırılması gerçekleşmez ise, bir üst seviye kesiciye ikinci bir açma sinyali gönderiliyor, yani kesici arıza fonksiyonu çalıştırılıyor.

Çok temel bir noktadan başlayabilir miyiz Moris Bey, kısa devre arkı nedir, neden istenmiyor?
Kısa devre arkı, elektrik sistemlerinde oluşabilecek en tehlikeli durumlardan biridir. Patlamalarda olduğu gibi, yarattığı ısı ve basınç etkisi ile hem büyük maddi kayıplara yol açar hem de personel üzerinde tehdit oluşturur. Ark arızalarına karşı koruma, arkı mümkün olan en kısa süre içinde söndürme amacı güder. 50 milisaniye içinde söndürülen ark arızası görece daha az hasarla atlatılıp sistem daha kısa sürede tekrar enerjilendirilebilirken, 500 milisaniyelik bir yanma süresi ise panel içinde baraların, mesnetlerin ve diğer ekipmanın kullanılmaz hale gelmesine neden olur. Ark koruması zor bir iştir ve ne kadar hızlı yapılırsa zarar ve emniyet problemleri de o kadar az olur. VAMP sistemi dünyadaki en hızlı sistemlerden biridir.

Ne kadar hızlı?
Ark koruma ünitesi ışığı algıladıktan 7-9 milisaniye sonra kendi kontağını aktive edip ilgili kesiciye açma vermekte. Kesicinin açma süresini de hesaba katınca 55 – 60 milisaniye içinde arkı temizleyebiliyor. Ünitelerde optik sensörler ve mikroişlemci kullandığı için bu kadar yüksek bir hızda çalışabiliyor. Özelliklerine baktığımızda, ışık ve akım bilgisi alarak çalıştığını, bu sayede hızlı olmanın yanında maliyet açısından da etkin olduğunu görüyoruz. Uygulamaya göre, koruma rölelerine entegre ark koruma düzenlerinde röle başına dört adet, merkezi ark koruma ünitelerinde ise istenildiği kadar sensör kullanılabilmekte.

Bu röleler sizin firmanız aracılığı ile mi ülkemize girdi?
Diğer koruma rölesi tiplerinde olduğu gibi, bizden önce de VAMP ürünleri özel şartnameler ile ülkemize gelmiş ve halen kullanılmakta. Ancak bizimle birlikte daha sistemli satış ve pazarlama çalışmaları başladı.

VAMP sadece ark koruma röleleri mi üretiyor?
Konuşmamızın başında da belirttiğim gibi, konvansiyonel koruma röleleri de VAMP’ın ürün gamında yer almaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse, aşırı akım, motor/jeneratör koruma, motor/trafo/jeneratör diferansiyel, fider yönetim, mesafe koruma, hat diferansiyel gibi dijital koruma röleleri bu ürünler arasında sayılabilir. Ayrıca çeşitli tiplerde enerji analizörleri de bu ürün grupları içinde yer almaktadır. VAMP’ın akım ölçümü yapan tüm koruma röleleri ark koruma özelliğine de sahiptir. Firma, tüm koruma rölelerinde ark koruması da sunan tek markadır. Röleler ile ilgili diğer bir özellik ise geniş haberleşme protokolü desteğidir. Profibus, Modbus, SPA-bus, IEC 60870-5-101/103, DNP3.0 gibi protokollerin yanısıra, günümüzün popüler protokolü olan IEC 61850 de bu geniş yelpazenin içinde yer alıyor. VAMP, IEC 61850 protokolünü giriş seviyesi aşırı akım rölelerinde de sunarak, sözkonusu protokolü uygun maliyet ile her bütçe seviyesi için ulaşılabilir hale getirdi.

Çok güzel! Moris Bey firmanızı test yapma amacıyla kurduğunuzu söylemiştiniz. Bu konuda açıklamalarınızı alabilir miyiz?
NETCON primer testler, sekonder testler ve devreye alma hizmetleri de vermekte. Bilindiği gibi koruma röleleri ve sekonder sistemler, sanayi tesislerinde, orta ve yüksek gerilim trafo merkezlerinde sistemin temel unsurlarından biridir. İşletmeler, devreye alma aşamasında ve periyodik bakım çalışmaları kapsamında röle ve sekonder devrelerin fonksiyonlarını arzulanan biçimde yerlerine getirip getiremediklerini incelemek ve buna göre düzeltici önlemler alınmak zorundadır. Örneğin, TEİAŞ kendi merkezlerindeki devreye alma çalışmalarında bu tip fonksiyon testlerinin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. NETCON da bu testleri yapmakta. Bunun için gerekli test cihaz ve ekipmanları yatırımımız var. Zaten bu cihazlar olmadan test yapılması olanaklı değil. Testleri, ilgili kurumun gözetmenleri eşliğinde yapıp elektronik olarak raporlamakta ve gerektiğinde düzeltici önlemler almaktayız.

Sizinki gibi firmaların sayısı da fazla değil Moris Bey, Türkiye için önemli bir firmasınız. Başarılar diliyoruz.


HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Röle seçimi yapılırken dikkat edilecek faktörler

Klemsan reaktif güç kontrol rölesi: REMO-Q

Koruma rölelerinin bakımında dikkat edilecek hususlar

RK-2 kablosuz uzaktan açma-kapama ünitesi

FLI30I / FLI30I-RMU arıza gösterge düzeneği

CRP-GOLD serisi reaktif güç kontrol röleleri

Manuel koruma testlerine yeni yaklaşımlar

Geniş stok seviyesi ve çeşitlilik bizi öne çıkarıyor

VAMP koruma rölelerinde ark koruması da sunan tek markadır

 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2010, 16:37
YORUM EKLE

Solaredge

Robot Zirvesi

Dergiler
Partnerler