Topraklama; elektrikli sistemlerin devamlılığını ve insan hayatının güvenliliğini sağlar

GÜVENLİK İÇİN TOPRAKLAMA ŞART

Topraklama; elektrikli sistemlerin devamlılığını ve insan hayatının güvenliliğini sağlar


ST. Elektrik - Enerji Dergisi`ne ücretsiz abone olmak için -tıklayın-
 
 

Yıldırım basit olarak, toprakla elektrik yüklü bir bulut arasındaki elektriksel deşarj olarak tanımlanabilir. Yıldırımdan korunma konusuna gelirsek, yıldırımın mekanik ve elektriksel etkilerinden koruma olarak ikiye ayırabiliriz. Yıldırımın mekanik etkilerinden korunmak için dış yıldırımdan korunma sistemlerini kullanırız. Dış yıldırımlık sistemi binaları direk yıldırım darbelerine karşı korumak için geliştirilmiştir. 3 farklı metotla binalar yıldırıma karşı korunabilmektedir: Yakalama ucu, aktif paratoner ve kafes metodu. Ancak bu metotlardan birini seçmeden önce korunacak yerin yıldırım düşme riskini belirleyen koruma seviyesi hesaplanmalıdır. 

Yıldırımın elektriksel etkilerinden korunma metodu ise iç yıldırımdan korunmadır. İç yıldırımdan korunmaya ani aşırı gerilimden korunma da diyebiliriz. Aşırı gerilimden korunma, son yıllarda önemi gittikçe artan bir konudur. Voltaj artışına karşı hassas olan elektrikli ve elektronik cihazlar bu sistem sayesinde korunmaktadır. 

Bu iki koruma çeşidinde en önemli madde ise topraklamadır. Elektrik tesislerinde topraklamanın amacı; elektrikli sistemlerin devamlılığı ve insan hayatının güvenliliğini sağlamaktır. Elektrik tesislerinde aktif olmayan bölümler ile sıfır iletkenleri ve bunlara bağlı bölümlerin elektrod yardımı ile toprağa iletken bir şekilde birleştirilmesine topraklama denilmektedir. Topraklama elektrikli sistemlerin düzgün çalışabilmesi için  ve elektriksel arızalarda can güvenliğini sağlamak açısından mutlaka yapılması gereken bir sistemdir.  
 
İLGİLİ STANDARTLAR

TS-622 Yapıların Yıldırımdan Korunması standardı artık kullanılmıyor. IEC 62305 standartları TSE tarafından Türkçeleştirildi ve TS-EN 62305 adıyla şu an kullanılmakta. Topraklamada ise 21.08.2001 tarih ve 24500 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ‘Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği’ kullanılmaktadır.  
 
SEKTÖRÜN GELİŞMESİNİ TEHDİT EDEN UNSURLAR

Sektörün en büyük sorunu standartlara uygun olmayan üretimin yapılmasıdır. Bu da haksız rekabete yol açmakta ve standarda uyan firmalara zarar vermektedir. Ülkemiz kaliteye yönelmelidir. Maalesef ülkemizde genellikle kaliteyi geriye atarak sadece ucuz fiyat faktörünü benimsemiş taşeronlar bulunmaktadır. Ancak en fazla 5 sene gibi kısa sürede topraklama tesisatı felç olmaktadır. Almanya, Fransa, Amerika gibi gelişmiş ülkeler, yıldırımdan korunma ve topraklama konusuna çok önem vermektedir. Bu yüzden o ülkelerde üretilen malzemeler ile ülkemizde üretilen malzemeler arasında çoğu zaman büyük farklılıklar olabiliyor. Ülkemizde uluslar arası standartlarda üretim yapan sadece birkaç firma bulunmaktadır. 
Şirketimiz bu konuya çok önem verirken, sektöre sunduğu ürünlerde teknolojiden ve standartlardan taviz vermemektedir.  
 
ÜRÜNLERİMİZ TÜRK STANDARTLARINA UYGUN

Öncelikle satışını yapmakta olduğumuz yıldırımdan korunma ve topraklama sistemine ait ürünler gerek uluslar arası standartlara gerekse Türk standartlarına uygun kalitededir. Maalesef bu tip ürün gamında ülkemizde satınalma yapılırken halen daha belli standartlar aranmamakta merdiven altı diye tabir ettiğimiz, hangi standartlara göre imal edildiği beli olmayan ürünlerin satışı sırf fiyatları baz alınarak yapılmaktadır.  
Firmamız ayrıca, mühendis ve teknik kadrosunu günden güne geliştirmekte müşterilerine teknik destek de vermeye devam etmektedir.  
 
HEDEF, GÜVEN DUYULAN BİR MARKA OLMAK

Öncelik hedefimiz yıldırımdan korunma ve topraklama malzemelerinde güven duyulan bir marka olmak. Şu ana kadar oluşturduğumuz müşteri potansiyelini arttırarak satışımızı daha ileri götürmeyi planlıyoruz. Asla ürünlerimizde kaliteden ödün vermeden ve montajlarımızda standartlara uygun çalışarak bunu başaracağımıza inanıyoruz. Orta vadede ise ihracat payımızı arttırmak geliyor. Bu konuda da çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Elektrik sektörü haberleri için -tıklayın-
 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2010, 00:00
YORUM EKLE

Solaredge

Solaredge

Dergiler
Partnerler