Sanayi elektriğinde ucuzlama yok

SANAYİ ELEKTRİÐİ UCUZLAMAYACAK

Sanayi elektriğinde ucuzlama yok
Satınalma Zirvesi

TEDAŞ tarafından düzenlenen ``1. İş Güvenliği Sempozyumu``na katılmak üzere Antalya`ya gelen TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik AA muhabirinin sorularını yanıtladı. TEDAŞ`ın geçen yıl 1,4 milyar lira yatırım gerçekleştirdiğini belirten Keklik, bu yatırımların bu yıl da devam edeceğini söyledi. Bu yıla 550 milyon lira yatırımla başladıklarını ifade eden Keklik, şunları kaydetti: 
``Geçen yıl TEDAŞ olarak 1,4 milyar lira yatırım yaptık. Bu sene de 550 milyon lirayla yatırımlara başlıyoruz. Yıl içinde yatırım imkanının artacağını düşünüyoruz. Temennimiz böyle... Bundan altı yıl önce elektrik kesintileri çok fazlaydı. Sanayici, elektrik kesintilerinden şikayet ediyordu. (Bu devirde elektrik kesilir mi?) diye söyleniyordu. Elektrik kesilebilir ama önemli olan çok hızlı müdahale etmektir. Dünyanın her yanında elektrik kesilir ama mümkün olan sürenin kısa tutulmasıdır. Elektrik kesintilerine çok hızlı müdahale edilmesi gerekir. Biz altı yıl içinde 5 milyar lira üzerinde yatırım yaptık. Bu yatırımlarla, şu anda bu şikayetler yok denecek kadar azalmıştır. Özellikle sanayicinin bütün ihtiyaçları karşılanmış, bu konudaki şikayetleri en asgari seviyeye indirilmiştir. Elektrik kesintilerinin önlenmesi için daha fazla iyileştirmeler yapılacak. Şehir merkezlerinde havai hatlar yer altına indiriliyor, aydınlatmalar yapılıyor. Şehir merkezleri çok daha iyi bir görüntü kazanıyor. Bunlar devam edecek.``
``Sanayiciye verilen elektrik maliyetlerinin düşürülmesine ilişkin`` açıklama da yapan Keklik, bu konuda bir çalışma olmadığını bildirdi.
Keklik, sözlerini şöyle sürdürdü:
``Biz üretici değiliz. Bu konu daha çok üretici tarafını ilgilendiriyor. Biz elektrik alan, satan bir kuruluşuz. Eğer orada, üretimde bir ucuzlama olursa, bizim tarafımızdan da bunlar yansıyacaktır. Şu ana kadar herhangi bir ucuzlama olmadı. Dolayısıyla fiyatlarda bir ucuzlama görünmüyor ama ileride ne olacak bilemeyiz.``
Geçen yıl dört şirketin özelleştirme ihalesinin yapıldığına da işaret eden Keklik, bunlardan ikisinin devrinin yapıldığını bildirdi. Ankara bölgesinde, Başkent Elektrik`in Sabancı tarafından, Sakarya bölgesinin, Akenerji ve Çek şirketi ortaklığıyla işletildiğini vurgulayan Keklik, Aras ve Meram elektrik dağıtım şirketlerinin devir işlemlerinin de bu yıl gerçekleştirileceğini söyledi. Keklik, ``Bu yıl elektrik dağıtımında yeni ihaleler çıkar mı çıkmaz mı onu bilemiyoruz. Bunu Özelleştirme İdaresi Başkanlığı kararlaştırıyor. Şu anda henüz belirlenmiş bir şey yok`` diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2009, 10:27
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler