banner1322
x

Rosatom’un rüzgâr santrali elektrik üretmeye hazır

Adygea Rüzgar Enerjisi Santrali’nin rüzgar türbinlerinin devreye alınmasının ilk aşaması tamamlandı. Rosatom'un hedefi düşük karbonlu elektrik üretim projelerini artırmak.

Rosatom’un rüzgâr santrali elektrik üretmeye hazır
Endüstrideara

Adygea Cumhuriyeti'nin Şovgen ve Giagin ilçelerinde inşaatı tamamlanan ve toplam 150 MW kapasiteye sahip Adygea Rüzgar Enerji Santrali, artık elektrik üretmeye hazır. 32,5 MW Kurulu güce sahip ilk 13 rüzgâr türbini ile ilgili çalışmalar tamamlandı. Bu, Rosatom tarafından seçilen teknolojinin çalışabilirliğini ve tüm rüzgâr türbini sistemlerinin çalışmaya hazır olduğunu doğruladı.

İlk aşamanın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi, ‘Yeşil Kare’ konseptinin uygulanmasında yani Rosatom tarafından düşük karbonlu enerji projelerinin geliştirilmesinde önemli bir dönem oldu. Yeni rüzgâr enerji santralinde bir dizi yenilikçi teknoloji kullanıyor ve onların büyük çapta kullanımı ise ilk kez Rusya’da başladı. 

Adygea Rüzgar Enerji Santrali’nin inşası Rosatom'un rüzgar enerjisi projelerinin uygulanmasının tüm yelpazesinde, yeni yetkinlikler kazanmasına ve gelecek vaat eden düşük karbonlu enerji segmentinde gelişme için gerekli zemini oluşturmasına izin veriyor.

Rosatom Devlet Kuruluşunun Rüzgâr Enerjisi Birimi NovaWind A.Ş. Genel Müdürü Alexander Korchagin, “Kalıcı işletme izinlerinin alınması ve tesisin toptan elektrik piyasasına çıkartılması için daha çok çalışması gerekiyor. İkinci ve üçüncü aşamalarla ilgili faaliyetlerin Ocak 2020’de başlaması planlanıyor.” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 11:32
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını