Plastik panolar hayati sakıncaları beraberinde getiriyor

ÖNCE CAN VE MAL GÜVENLİÐİ

Plastik panolar hayati sakıncaları beraberinde getiriyor
Endütri 4.0


ST. Elektrik - Enerji Dergisi`ne ücretsiz abone olmak için -tıklayın-  

Ev ya da iş yerimiz için bütçemiz doğrultusunda fırından bilgisayara, aydınlatmadan güç kaynağına kadar en gelişmiş elektrik - elektronik ekipmanları seçtiğimizi, güvenliğimiz için en iyi alarm sistemini kurdurduğumuzu ama tüm bunların başında en önemli birleşim noktası olan panoda nedense en kalitesiz ve tehlikeli olan plastiğe yöneldiğimizi vurgulayan Karagülmez sorularımızı şöyle yanıtladı.

Sayın Gökhan bey, ağırlıklı olarak hangi pazarlara yönelik hangi ürün / çözümlerinizle hizmet veriyorsunuz? 
Tongün Grup olarak tüm ürün gruplarımızla yurtiçi ve yurtdışı pazarlara hizmet sunmaktayız. Ağırlıklı olarak camelyaf katkılı polyesterden elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon dağıtım panoları üretmekteyiz. Bunun yanında Modern Şehir Altyapı grubu olarak D-400 sınıfında polyester rögar - kanal kapakları, yağmur ızgaraları, vana-buşakleler ve şehir aydınlatma ekipmanları da üretiyoruz.

Sektöre sunduğunuz en yeni ürün ya da hayata geçirdiğiniz en yeni proje hangisi? Ne gibi özellikleri var? Hayatımıza ne gibi farklılıklar, kolaylıklar ya da konfor getiriyor?
IP 67 sınıfı polyester panoların yanında, 2010 yılında TÜBİTAK ile birlikte yaklaşık iki yıllık bir Ar-Ge çalışmasının sonucunda reflektif özellikli Yaya Geçiş Platformları’nın lansmanına başlamış bulunmaktayız.
Bu sistemde yer alan yaya geçidi plakaları, araç hız kesicileri, yol boyaları gibi komponentlerin en temel özelliği, içindeki fosforik katkı malzemesi nedeniyle reflektif olmalarıdır.

Şehir aydınlatmasının yetersiz olduğu gece koşullarında, kendiliğinden görülmesi ve kötü görüş koşullarının sebebiyet verebileceği olası kazaların, can ve mal kaybının önlemesi açısından son derece önem arz etmektedir.
Okul, hastane, yaya geçidi, elçilik vb noktalarda geçiş güvenliğini sağlamada etkin rol oynayacak olan yaya geçiş platformları, yangına dayanıklılığı, 80 tona kadar yük taşıma kapasitesi ve 10 yıllık Tongün garantisiyle yaya ve araç güvenliğinin arttırılması bakımından önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Sizce sektörün iç ve dış pazarlarda gelişmesini tehdit eden unsurlar neler? Bu unsurları ortadan kaldırmak için ne gibi çalışmalar yapılmalı? Sektörü temsil durumdaki oluşumlara ve resmi kurumlara bu konuda düşen görevler nelerdir?
Tongün Pano olarak ana iş konumuz olan pano imalatına dönecek olursak; 
İç ve dış pazarın gelişimini tehdit eden en önemli unsurlardan biri de, son derece kalitesiz, can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak ürünlerin piyasaya sürülmesidir.
Gerek Uzakdoğu menşeili, gerekse yerli üretim olan plastik bazlı elektrik panolarına piyasada ucuzluk, parlaklık, kolay işlenebilirlik vb. sebeplerden dolayı rastlamaktayız.

Oysa plastik panoların yangına karşı hassas oluşu hatta oluşabilecek yangını tetikleyici özellik göstermesi hayati sakıncaları da beraberinde getirmektedir. Daha dün gibi hatırlayacak olursak;  2009’da meydana gelen acı bir maden kazası sonrasında, meydana gelen patlamanın elektrik panosundan sızan bir kıvılcım nedeniyle oluştuğu itfaiye raporlarında da yer almıştır. Bu noktada can ve mal güvenliğinin teminat altına alınması için elektriği iletmeyen, yanmaz ve yangını tetiklemeyen niteliğe haiz ürünler tercih edilmelidir.

Düşünecek olursak;  Evimiz ya da iş yerimiz için bütçemiz doğrultusunda fırından bilgisayara, aydınlatmadan güç kaynağına kadar en gelişmiş elektrik - elektronik ekipmanları seçiyoruz, güvenliğimiz için en iyi alarm sistemini kurduruyoruz ama tüm bunların başında en önemli birleşim noktası olan pano’da ise en kalitesiz ve tehlikeli olan plastiğe yöneliyoruz.

Resmi kurum ve kuruluşlara düşen görev kamu can ve mal güvenliğini ilgilendiren bu konuda, belirli standart ve kısıtlamaların dikkatle uygulanmasıdır.

ÖNCE CAN VE MAL GÜVENLİÐİ

Sizi sektördeki rakiplerinizden farklılaştıran en önemli özellikleriniz nelerdir? Son dönemde sektörü ve personelinizi bilinçlendirme adına yaptığınız ne gibi çalışmalar oldu?
Tongün Grup olarak ‘piyasa şartları..’ gibi bir sebeple hiçbir zaman kalitemizden taviz vermedik. Entegre tesislerimizde üretilen her üründe önce can ve mal güvenliğini esas alarak daima daha iyiye ve kaliteliye ulaşma amacını güdüyoruz.

2009 yılı hedeflerinizi tutturdunuz mu? Sizce 2010 yılında üretim, firma sayısı, ihracat, ithalat gibi alanlarda sektörü ne gibi gelişmeler bekliyor?
2009 zorlu bir yıl olarak geçse de, Tongün Grup olarak hedeflerimizi tutturduk ve yüzde 10 büyüme kaydettik. 2010 yılı için olumlu beklentiler taşıyoruz, zaten 2010’un ilk 3-4 ayı bizi bu yönde doğrular görünüyor. İç piyasada açık bir hareketlenme sözkonusu ve bu hareketin dış ticarete de yansıyacağını düşünüyoruz.

İleriye yönelik hedeflerinizden, yatırım planlarınızdan bahseder misiniz?
Tongün markasının Pazar payını arttırmak, dünya çapında faaliyet gösterdiğimiz bölgelerdeki bayii ağımızla daha sıkı işbirliğine gitmek ve ülkemiz için katma değer yaratmak ana hedefimiz olacaktır.

Elektrik sektörü haberleri için -tıklayın-
 

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2010, 11:00
YORUM EKLE

Robot Yatırımları

Robot Zirvesi

Dergiler
Partnerler