Konutlar için getirilen Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğuna erteleme

ENERJİ KİMLİK BELGESİ

Konutlar için getirilen Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğuna erteleme
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, 1 Temmuz 2010 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülen binalara ``enerji kimlik belgesi`` düzenleme zorunluluğuna ilişkin uygulamayı erteledi. 

Bayındırlık ve İskan Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, uygulamanın 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanıyor.

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, yaptığı açıklamada, 2007 yılında çıkan Enerji Verimliliği ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği`nin 1 Temmuzdan itibaren uygulanmasına başlama tarihinin uazatıldığını belirtti. Ulu, getirilen uygulama ile binaların daha tasarruflu olacağını, kaynakların daha verimli kullanılacağını belirtti. 

Binalardaki enerjinin yüzde 85`ini ısıtma ve soğutma amaçlı kullanıldığından ısı yalıtımının da artık binaların olmazsa olmazı haline geleceğini ifade eden Ulu, ``Çünkü bir binanın kimlik belgesinde A sınıfı gibi üst sınıflarda yer alabilmesi için mutlaka yalıtımlı olması gerekiyor. Yani artık satın alırken ya da kiralarken evin enerji tüketimine bakılacak. Satın almak ve kiralamak için yalıtımı olmayan binalar tercih edilmeyecek`` dedi. 

Ulu, yeni inşa edilen binalar için 1 Ocak 2011`den itibaren, mevcut binalar için 2017`ye kadar alınması gereken ``Enerji Kimlik Belgesi``nin, binanın yalıtım özelliklerinden aydınlatmasına, enerji giderinin yıllık maliyetine kadar birçok bilgiyi içeren bir belge olduğunu bildirdi. 

Bu belgenin zorunlu hale gelmesinin en başta ısı yalıtımını zorunlu kıldığını vurgulayan Ulu, şunları kaydetti: 
``Çünkü binalarda en fazla enerji tüketimi yaklaşık yüzde 85 oranında ısıtma ve soğutma amaçlı oluyor ve ısı yalıtımı ile potansiyel tasarruf, en az yüzde 50`lik bir oranla ısı yalıtımı sayesinde sağlanıyor. Söz konusu yönetmelikle yalıtımı iyi olmayan, ısınma maliyetleri yüksek olan konutlar tercih edilmeyeceği için bu projeler çöpe giden bir yatırım olup çıkacak. Yapılacak en karlı yatırım ise ısı yalıtımı olacak.`` 

Ev sahibi olmayı düşünenlerin, zorunlu olacak bu uygulama ile mecburi masraf yapmaktan ve uygulama için uğraşmaktansa yalıtımlı binaları tercih edeceğini belirten Ulu, böylece yalıtımlı binaların değerinin artacağını söyledi. Ulu, binanın ne kadar enerjiye ihtiyacı olduğunu ve binanın ısıtma, soğutma, aydınlatma için ne kadar para harcanması gerektiğini gösteren bu belgenin konut fiyatlarını da etkileyeceğini vurguladı.

Tüm elektrik haberleri için -tıklayın-

Tüm otomasyon haberleri için -tıklayın-

Tüm aktüel haberler için -tıklayın-

Tüm son dakika haberleri için -tıklayın-
 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2010, 02:00
YORUM EKLE

Solaredge

Solaredge

Dergiler
Partnerler