İstanbul`da elektrik ve elektronik sanayisi buluşuyor

BOÐAZDA DEV TOPLANTI

İstanbul`da elektrik ve elektronik sanayisi buluşuyor
Robot Yatırımları


Elektrik ve Elektronik Sanayi Strateji Belgesi, kamunun ve özel sektörün tüm temsilcilerinin katılımıyla 6 Temmuz`da İstanbul Conrad Otel`de düzenlenecek olan toplantıda nihai şeklini alacak.

Türkiye`nin Sanayi Stratejisi çerçevesinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından tüm ilgili kesimlerin katkılarıyla oluşturulan ``Elektrik ve Elektronik Sanayi Strateji Belgesi``, kamunun ve özel sektörün tüm temsilcilerinin katılımıyla 6 Temmuz`da İstanbul`da düzenlenecek olan toplantıda nihai şeklini alacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye`nin stratejik sektörlerinden olan Elektrik ve Elektronik Sanayi Buluşması, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün`ün katılımıyla, sektörün tüm temsilcilerini bir araya getirecek. Söz konusu toplantıda sektörün dünyada ve Türkiye`deki durumu ile geleceği konuşulacak ve sektör için stratejik yol haritası ortaya konulacak.

Toplantının açılış bölümünde Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün`ün yanı sıra, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, İstanbul Sanayi Odası eski Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi ve Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu konuşma yapacak.

Öğleden sonraki bölümde ise dört ana başlık altında sektör strateji belgesi tartışılarak, Ekonomi Koordinasyon Kurulu`na sunulacak hale getirilecek.

Elektrik ve Elektronik sektörü, Türkiye’nin bilgi toplumu olmasına doğrudan katkı sağlayan sektörlerden biridir. Üretim, ihracat, ithalat ve istihdam gibi göstergeler incelendiğinde bu sektörün ülke ekonomisindeki yeri ve önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Aynı zamanda zincirleme etki alanına baktığımızda sektörün yaklaşık 70 sektörü yakından ilgilendirdiği ve lokomotif rolü üstlendiği görülmektedir.
Türkiye elektrik ve elektronik sanayi sektörü vizyonu; ‘Bölgede AR-GE ve Üretim Üssü Haline Gelerek Elektrik ve Elektronik Alanında Dünya Pazarında Söz Sahibi Olmak’ olarak belirlendi.

Bu vizyonu yakalayabilmek için ‘Kamu-sanayi-üniversite işbirliğini geliştirmek, ana ürünler  ve bileşenlerin ülkemizde üretimini sağlayarak katma değerin yükselmesini sağlamak, AR-GE faaliyetlerine verilen önemi arttırmak’ genel amacına ulaşmak için 2010 – 2014 yılları arasında atılacak adımlar 28 ayrı eylem olarak tespit edildi.

6 Temmuz 2010 tarihindeki Türkiye Elektrik ve Elektronik Sanayi Buluşmasında tüm bu eylemler tek tek ele alınıp tartışılarak nihai hale getirilecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı hazırlamış olduğu Türkiye Sanayi Strateji Belgesinin yanı sıra; hazırlıklarını tamamladığı Tekstil, Demir-Çelik, Makina, Otomotiv, Seramik, Kimya ve Elektrik ve Elektronik Sanayi strateji belgeleriyle özel sektörün kamudaki kapısı oluyor.

Elektrik sektörü haberleri için -tıklayın-

Tüm aktüel haberler için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2010, 20:00
YORUM EKLE

Endütri 4.0

Solaredge

Dergiler
Partnerler