“Güneşin gücü 5 GW’ı aştı”

Güneş enerjisi yatırımlarının artmasıyla birlikte doğal gaz ve fosil yakıt ithalatını azaltılabileceğini belirten GENSED Başkanı Halik Demidağ, Türkiye’nin güneş enerjisindeki gücünün 5 GW’ı aştığını söyledi.

“Güneşin gücü 5 GW’ı aştı”
EndüstrideAra1

Enerji Tasarrufu Haftası kapsamında Türkiye’nin güneş enerjisi gücünü değerlendiren GENSED Başkanı Halil Demirdağ, temiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisi yatırımlarının Türkiye’deki fosil yakıt ihtiyacını büyük oranda azaltacağını vurguladı. Türkiye’nin güneş enerjisindeki kapasitesinin 5 GW’ı aştığına dikkat çeken Demirdağ, Türkiye’nin bu konuda çok şanslı bir ülke olduğuna vurgu yaparak bu şansın fark edilmiş olmasından dolayı da mutlu olduğunu söyledi. Demirdağ konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye, güneş alanında 2019 yılına başarılı bir adım attı. Rakamlar her 1000 MW’lık santralin 110 milyon dolarlık doğal gaz ithalatı önlediğini ortaya koyuyor. Ulaşılan 5000 MW’lık güç sayesinde Türkiye bu yıl ithal doğalgaza 550 milyon dolar daha ödedi. Yani elektriğini kendi kaynağı ile üreten Türkiye, bu kaynakların dışa gitmesini önledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın her yıl 1000 MW ve 10 yıl toplam 10 bin MW kurulu güç ilave etme hedefi, sektörün büyüyeceğini ortaya koydu. Türkiye’nin 2023 hedefi ise 15 GW’a ulaşmak. Güneş enerjisi teknolojisindeki gelişmeler ve artan yatırımlara bağlı olarak toplam enerji üretiminde güneşin payının artması; ithalata ayrılan bütçede düşüş, cari açığın azalması, GSYH’da iyileşme ve yeni istihdam imkanları gibi ekonomik faydaların yanı sıra, Türkiye’nin kendi enerjisini kendi kaynaklarından üreterek enerji bağımsızlığını kazanması ve arz güvenliğini sağlaması açısından da büyük önem taşıyor.”

“ENERJİSİNİ ÜRETMEK İSTEYEN FABRİKALARIN ÖNÜ AÇILMALI”

Toplam elektrik üretimi içinde güneşin payının artırılması gerektiğini ifade eden Demirdağ, bunun için hem yeni kapasiteler yaratılması gerektiğini hem de fabrikaların kendi elektriğini üretmesi gerektiğini belirtiyor. Enerjisini üretmek isteyen fabrikaların önü açılmalı diyen Demirdağ, “İşyeri ve fabrikaların elektriğini güneşten ucuza üretmesine ve ihtiyacı kadarını kullandıktan sonra fazlasını sisteme satmasına olanak sağlayan sistemin de önü açılmalı.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 15:28
YORUM EKLE

Radyo

Vat

Dergiler