Enerji tasarrufuna yönelik üretim teknolojileri ve akıllı bina otomasyonu

Enerji sektörünün geleceği için ürün geliştirme konusunda girişken mühendisler istihdam etmeyi hedefleyen WAGO, şirket dahilinde ve kullanıcı çözümlerinde, enerjinin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Enerji tasarrufuna yönelik üretim teknolojileri ve akıllı bina otomasyonu
Robot Zirvesi

Firmanın Almanya-Minden ve Sonderhausen’da yer alan tesisleri Enerji Yönetim Sistemleri İçin Uluslararası Standart olan “DIN EN ISO 50001” ile sertifikalıdır. uyarınca sertifikalandırılmıştır. Sertifikayla ilgilenen TÜV Süd denetçileri, bu sertifikalarla WAGO’yu sadece enerji yönetim sistemlerindeki başarılarından dolayı değil, aynı zamanda Wago personelinin enerji verimliliği altındaki yüksek bilincini de tespit etmiş oldu. Yenilikçi enerji tasarrufu sağlayan üretim teknolojilerine önem veren firma, tüm unsurların yanı sıra tasarruf potansiyeli ısı geri kazanımlı, modern bina teknoloji konsepti sayesinde de bina teknolojilerinde yüksek performanslı çalışabiliyor.

Akıllı bina otomasyonuna sahip ve Wago tarafından yapılan Minden lokasyonu, tam tamına 250 AR-GE personelinin çalışmasıyla geçtiğimiz yıl oluşturuldu. Buradaki enerji tüketimi oranı, Alman Enerji Tasarruf Yönetmeliği’nin (EnEV) gerektirdiğinden %15 daha altındadır.

ENERJİDEN %30 ORANINDA TASARRUF

Wago'nun enerji tüketim yoğunluklu çalışan firmalara sağladığı birçok kolaylık bulunuyor. Yaratılan bu avantaj aydınlatma dizaynı otomobil üreticisi BMW bünyesinde tüketilen enerjiyi %30 oranında düşürüyor. Firmalar için büyük önem taşıyan enerji verimliliği, Wago’nun dünya üzerindeki pek çok projesinde de kendini gösteriyor. Bu sebeple Wago'nun müşterilerinden BMW ile beraber, aydınlatmada enerji tüketiminin en aza indirgenmesi için standartlar çiziyor. Otomobil üreticisi de 2009 yılının sonu itibari ile aydınlatmada gereken enerji tüketiminin neredeyse %30 oranında düşmesini sağlıyor.

AYDINLATMADA ÖZGÜN ÇÖZÜM ALTERNATİFLERİ

Wago aydınlatma dizaynının yapısını meydana getiren Wago I/O-SYSTEM 750’ye ait ETHERNET kontrolör, sisteme ait çeşitli bus modülleri ile beraber üretim binası switch kabinlerine yerleştirilmiştir. BMW tarafından standartlaştırılan Wago Aydınlatma Dağıtım Kabinleri, yüzü aşkın kurulum ile birlikte başarısını kanıtlamıştır. Aynı zamanda sektörün bir partneri olarak Wago’nun hiçbir sisteme benzemeyen, komple çözüm alternatifleri, üretimde yüksek verim sunar.

WAGO'DAN GIDA SEKTÖR ÇÖZÜMÜ

Kısa bir süre önce, Wago gıda endüstrisinde uluslararası aktif bir müşteri için, sistemin performansını ayrıntılı bir şekilde rapor eden kullanıcı odaklı, komple bir çözüm geliştirildi. ETHERNET kontrolör ve kontrol paneli yanı sıra ek olarak bu sistem hem yazılım programını hem değerlendirme çizelgelerini hem de bilgi kaydı için gereken dosyaları içerir. KULLANICIYA ÖZEL SİSTEM Kullacının ihtiyaçlarına göre alternatifler üreten Wago’nun bu sistemi, dünya standartlarında varolan kimya ve ilaç şirketinin bir projesinde meydana çıkmıştır. Şirketin neredeyse 100 lokasyon ve 30 ülkede bulunan dağılmış ürün verisi kayıt sistemi için WAGO kullanıcı odaklı bir sistem tasarlayıp sisteme koydu. Bahsedilen OPORT sistem panoları, uluslararası ölçekteki duruş zamanları ve ihraç miktarları da içine alan bütün üretim bilgilerinin kaydını tutuyor. Ve bu bilgileri Intranet üzerinden şirketin veritabanına basit bir şekilde ulaştırıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 10:42
YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını