Diyarbakır`da kaçak elektrik %73,46

4 EVDEN 3`ÜNDE ELEKTRİK KAÇAK

Diyarbakır`da kaçak elektrik %73,46
Satınalma Zirvesi

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) İl Müdürü Nihat Nurbaki, kurumun yemekhanesinde düzenlediği basın toplantısında, TEDAŞ Genel Müdürlüğünün talimatı ile Diyarbakır İl Müdürlüğünce, borcunu ödemeyen abonelerin elektriklerini kesmek ve kaçak kontrolü yapmak için Aydın, Denizli ve Muğla`dan 45 kişilik ekip görevlendirildiğini söyledi.
Vatandaşların kesintisiz ve sağlıklı enerji alabilmeleri için yoğun çaba gösterdiklerini belirten Nurbaki, söz konusu uygulama ile hem alacaklarını tahsil etmeyi hem de kaçak elektrik kullanımını önlemeyi ve abonelerine faturalarını zamanında ödeme alışkanlığı kazandırmayı hedeflediklerini belirtti.
Nurbaki, DEDAŞ`ın, aralarında kamu kuruluşlarının da bulunduğu toplam 147 bin 516 borçlu aboneden Eylül ayı sonu itibarıyla 754 milyon TL alacağı bulunduğunu ifade ederek, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile gerekli yazışmaların yapılacağını, elektrik borcunu ödemeyen kurumların elektriklerinin kesileceğini bildirdi.
Abonelerin bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceklerine inandığını anlatan Nurbaki, şöyle konuştu:
``Kaçak elektrik kullanımı yasada nitelikli hırsızlık olarak tanımlanmıştır. Elektrik dağıtımı gibi önemli bir kamu hizmeti yapan kurumumuzun hedeflerinden biri de abonelerimize kesintisiz ve kaliteli enerji vermek olduğu için kaçak elektrik kullanımı ile etkin bir şekilde mücadele edilecektir.
Diğer illerden gelen mobil ekiplerce saha denetimi başlatılmıştır. Borçlu aboneler ile kaçak elektrik kullanan abonelerin biriken tahakkukları için mobil denetim kaçak ekipleri çalışmalarına başladı. Tüm borçlu abonelerimizin elektrik borçlarının ödenmesi veya borçlarının taksitlendirilmesi için kurumumuza müracaat etmelerini bekliyoruz. Borçlarını ödemeyen aboneler haciz işlemi ile karşı karşıya kalacaklar. İcraya verilen abone sayısı 6 bin 400, suç duyurusunda bulunulan abone sayısı ise 4 bin 262`dir.``

EKİPLER DENETİME ÇIKTI
Nurbaki, kentte son altı ayda kaçak elektrik oranının yüzde 73,46,, kayıp oranın parasal değerinin de 199 milyon 367 bin 333 TL bildirdi. Nurbaki açıklamasının ardından ekipleriyle birlikte Yenişehir ilçesi Ofis semtindeki Sanat Sokağı`ndaki iş yerlerini denetleyerek, iş yerlerindeki ilgili kişilere denetime gelen ekiplerin DEDAŞ`ta görevli olduklarına dair kimlik sormalarını istedi.
Ekipler daha sonra kaçak kullanımına yönelik sokakta bulunan iş yerleri ve evlerdeki sayaçları kontrol etti. 
 
http://www.haberortak.com

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2009, 19:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet arabacı
mehmet arabacı - 9 yıl Önce

Ama onların bukadar da hakkı olsun. Hep eziliyolar hor görülüyolar açlıktan dağa çıkıyolar faturalarını ödeyemiyolarki. Devlet hep iç anadoludaki batıdaki karadenizdeki köylüsünü halkını kolluyo oradaki köylülerin yediği önünde yemediği arkalarında sofralarında kuş sütü eksik hiç çalışmadan yatıyolar devlet bakıyo onlara faturalarınıda devlet ödüyo dimi...güneydoğudaki ezilen kardeşlerimiz lafa gelince ezberletilmiş klişe hak hukuk sözleri ağzınızdan düşmüyo, faturaya gelince ödeyen enayi kardeşlerinizin hakkı hukuku nerede ???

R-E-İ-S
R-E-İ-S - 9 yıl Önce

BATIDAKİ ahmaklar olarak biz her ay tıkır tıkır ödüyoruzya ne gerek varki.
sevgili kürt kardeşlerimzi ödesin??
bizler nasılsa her ay aslanlar gibi ödüyoruz dimi ama ...

Solaredge

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler