Çiftçilerin elektrik borcu çıkmazı

ÇİFTÇİLERİN ELEKTRİK ÇIKMAZI

Çiftçilerin elektrik borcu çıkmazı
Satınalma Zirvesi

Güven,yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde abonelerin borçlarının 2,5 milyar lirayı bulduğunu, bu borcun 1 milyar lirasının gecikme faizi olduğunu belirtti.
Şaban Güven, küresel ısınmanın etkisiyle ortaya çıkan kuraklık sonucu istediği verimi alamayan çiftçilerin elektrik borçlarını ödeyemediğini ve bu borçların gecikme faizleriyle birlikte çok ciddi rakamlara ulaştığını bildirdi.
Kuraklığın yanı sıra girdi maliyetlerinde yaşanan artışın da çiftçilerin sıkıntı yaşamasına neden olduğunu ifade eden Güven, şunları kaydetti:
``Çiftçi, ürettiği üründen istediği verimi alamadığı gibi girdi maliyetlerinde de inanılmaz artışlar yaşandı. Şeker pancarının fiyatı 2002 yılıyla neredeyse aynı. Yine 2002 yılında kilogramı 40 kuruş olan buğday, 2009`a geldiğimizde yine 40-45 kuruş civarında. Yani çiftçi ürettiği ürünü aynı fiyata satıyor. Buna karşın, elektrikte, gübrede, mazot fiyatlarında önemli oranda artışlar yaşanıyor. 2002 yılında mazotun litre fiyatı 1 lira 75 kuruş iken 2008`de 3 lira 42 kuruşa yükseliyor. Girdi maliyetlerindeki bu artış çiftçinin belini bükmüştür.``
Güven, bu nedenle çiftçilerin borçlarını ödeyemediğini ve Konya`da tarımsal sulama abonelerinin MEDAŞ`a olan borçlarının gecikme faizleriyle birlikte 600 milyon lirayı bulduğunu belirtti.
Çiftçilerin borçlarının daha da artacağı düşüncesiyle elektriği kullanamaz hale geldiğini ifade eden Güven, borçların çözümüne yönelik Ankara`da yetkililerle bir araya gelerek çeşitli görüşmeler yaptıklarını, ancak henüz olumlu bir adım atılmadığını belirtti.
    
``ÇALMADIÐIMIZ KAPI KALMADI``
    
Konya`da çiftçilere ait 600 milyon liralık elektrik borcun yüzde 70`inin gecikme faizi olduğunu ifade eden Güven, şöyle devam etti:
``Çiftçiyi perişan eden bu borca çözüm için çalmadığımız kapı kalmadı. Yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Sorunumuza acil çözüm bekliyoruz. Çiftçinin sorunun çözümü için gerekli çalışmaların başlatılması gerekiyor. Bizden nisanın 15`ine kadar süre istediler ve bu sorunu çözeceklerini bildirdiler. Türkiye genelinde toplam borç 2,5 milyar lirayı buluyor. Çiftçinin bu haliyle borçları ödemesine imkan yok.``
Güven, Konya`da 298 sulama kooperatifinin 38 bin 608 abonesi olduğunu belirterek, ``Kooperatiflerimiz içinde elektrik borcu olmayan yok. Borçların faizlerinin bir defaya mahsus olarak affedilmesi ve ana borcun uzun vadelerle yapılandırılması yönündeki taleplerimizi yetkililere ilettik. Gecikme faizi affedildikten sonra en az 3 yıl vadeyle ve yılda 2 taksitle çiftçiye ödeme şansı tanınmalı. Taksit aralıkları sık olursa çiftçi ödemelerde yine sıkıntı yaşar`` dedi.
Türkiye`de tüketilen elektriğin yüzde 3`ünün tarımsal sulamada kullanıldığını anlatan Güven, bunun da yüzde 1,9`unu Konya`nın tükettiğini, Türkiye`de hiçbir kuruma uygulanmayan gecikme faizinin sulama abonelerine uygulandığını ve yıllık yüzde 36 gecikme faizi ödemek durumunda kaldıklarını belirtti.
Güven, çözüm için gerekli adımların atılmasını beklediklerini, ithal eden değil, üreten çiftçi olmak istediklerini sözlerine ekledi. 
     
 
http://www.haberortak.com/

 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2009, 15:30
YORUM EKLE

Solaredge

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler