Çifçiler borçları için kolaylık bekliyor

ÇİFTÇİLER KOLAYLIK BEKLİYOR

Çifçiler borçları için kolaylık bekliyor
Satınalma Zirvesi

Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜSKOOP-BİR) Genel Başkanı Halis Uysal, sulama birliklerinin elektrik borcunun faiziyle birlikte 2 milyar 159 milyon liraya ulaştığını belirterek, ``Yüzlerce kooperatifin elektrik borcu nedeniyle pompaları kapalı. Yeni sulama sezonu başlamadan, elektrik borçlarının yeniden yapılandırılmasını istiyoruz`` dedi.
Uysal, ekonomik kriz nedeniyle birçok sektörde KDV indirimi yapıldığına işaret ederek, tarımsal sulamada kullanılan elektrikten alınan yüzde 18`lik KDV`nin kaldırılmasının, hem kriz döneminde sektörün desteklenmesi hem de AB`ye uyum amacıyla uygun olacağını söyledi.
Geçen yıl tarım ürünlerinde fazla fiyat artışı olmamasına karşın, girdi fiyatlarında yüzde 100`e yakın artış kaydedildiğine işaret eden Halis Uysal, bu nedenle çiftçilerin elektrik borçlarını ödemekte zorlandığını belirtti.
TÜKSOOP-BİR`e 27 bölge birliğinin, birliklere de 2 bin 500 kooperatifin üye olduğunu, bu kooperatiflere yaklaşık 2,5 milyon çiftçinin üye bulunduğunu kaydeden Halis Uysal, elektrik borçları nedeniyle çok sayıda çiftçinin mağdur olduğunu vurguladı.
Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe çok yüksek fiyat uygulandığını, bu nedenle bu borçların 2-3 yılda bir ödenemez boyutlara ulaştığını anlatan Uysal, en son 2006 yılında 1 milyar liralık tarımsal sulama amaçlı kullanılan elektrik borcunun, faizleri silinerek yeniden yapılandırıldığını, 36 taksitte ödeme imkanı getirildiğini ve peşin ödemede de yüzde 30 prim verildiğini hatırlattı.
Çiftçilere bu yıl için de ödeme kolaylığı sağlanması için hükümet düzeyinde girişimlerde bulunduklarını, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Tarım ve Köyişleri, Maliye bakanlıkları yetkililerinin katıldığı toplantılarda belli bir aşamaya gelindiğini belirten Halis Uysal; şu bilgiyi verdi:
``Tarımsal sulama maliyetlerinin yüzde 40`ını elektrik oluşturuyor. AB`de tarımsal sulamada kullanılan elektriğin kilovatsaatine 7,7 cent, Türkiye`de 17,7 cent fiyat uygulanıyor. Ayrıca bizde bu elektriğe yüzde 18 KDV uygulanırken, AB`de KDV alınmıyor. Türkiye`de elektriğin yüzde 3,4`ü tarımsal sulamada kullanılıyor. Genelde yüzde 14 olan elektrikte kayıp ve kaçağın bedelini de tüm tüketicilerle birlikte biz ödüyoruz. Elektrik fiyatları çok yüksek. Üstelik, önceden 3-4 metreden su çıkarılırken, küresel ısınma nedeniyle 40-50 metreden su çekmek zorunda kalıyoruz. Bütün bunlar maliyetimizi artırıyor.
Halen, sulama birliklerinin, 900 milyon lirası anapara olmak üzere 2 milyar 159 milyon lira elektrik borcu var. Bu borcun, 2 yıl önce olduğu gibi, faizleri silinerek ana para borcunun yeniden yapılandırılmasını istiyoruz. Ödemeler, çiftçilerin üretim dönemleri dikkate alınarak, 6 ayda bir yapılmalı. Ayrıca, diğer sektörlere sağlanan kolaylıklar da dikkate alınarak yüzde 18 KDV`nin de kaldırılmasını bekliyoruz.`` 
    
http://www.haberortak.com/

 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2009, 02:30
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler