Çanakkale’de elektrik üretimine başlandı

Akfen Yenilenebilir Enerji'nin Çanakkale’deki Kocalar Rüzgar Enerji Santrali’nde elektrik üretimi başladı.

Çanakkale’de elektrik üretimine başlandı
Endüstrideara

Akfen Yenilenebilir Enerji, Çanakkale’de 30,6 megavat kurulu güce sahip Kocalar Rüzgar Enerji Santrali (RES) işletmeye girdi ve elektrik üretimine başladı. Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu, bu çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, 2019 yılının sonuna kadar dört rüzgar santrallerinin birden elektrik üretimine başlamasıyla birlikte yalnızca rüzgardan 275 megavatlık bir kurulu güce ulaşacaklarını söyledi. Karabeyoğlu, bu yatırımlar ile yenilenebilir kurulu güçlerinin 632 megavata çıkacağını da kaydetti.

HEDEF 1000 MEGAVAT

Akfen’den yapılan açıklamada, şirketin 2020 yılına kadar yerli ve yenilenebilir kaynaklar yoluyla üretim kapasitesini bin megavata çıkarma hedefinde olduğu bilgisine yer verildi. Akfen’in yatırımlarına hız kesmeden devam ettiğinin de belirtildiği açıklamada, “Akfen Yenilenebilir Enerji’nin Çanakkale’deki 30,6 megavatlık gücünde olan Kocalar Rüzgar Enerji Santrali’nde elektrik üretilmeye başlandı. Şirketimiz, 2019 yılı içerisinde Çanakkale ve Denizli’de toplam kurulu gücü 245 megavat olan üç rüzgar enerji santrali projesini daha hayata geçirecektir." dendi.

120 BİN KİŞİNİN İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Akfen Yenilenebilir Enerji’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin özellikle son yıllarda fazlasıyla ihtiyaç duyduğu yenilenebilir yerli enerji santrallerinin öneminin farkında olunduğu ve bu alanda kendilerinin de Türkiye’ye destek amaçlı iyi bir oyuncu olunacağı da işaret edildi. Şirket ayrıca, bu amaç ve kapsamda devreye alınan Kocalar RES’in, 120 bin kişinin yıllık enerji ihtiyacını karşılayabileceği bilgisini de verdi.

YILLIK 60 BİN MEGAVAT/SAAT

Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Çanakkale’nin Türkiye’de rüzgar enerjisi alanında en fazla potansiyele sahip olduğunu, bu nedenle Kocalar RES’i burada hayata geçirdiklerini belirtti. Karabeyoğlu ayrıca Kocalar RES’in dokuz türbinden oluştuğu bilgisini de verdi.
Karabeyoğlu, hayata geçen Kocalar RES’in yıllık 60 bin megavat/saat elektrik üretebileceğini ve 48 bin ton karbondioksite eşdeğeri sera gazının salınımını da engelleyeceğini belirtti. Karabeyoğlu ayrıca, şirket olarak tamamen yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi için yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerinin de altını çizdi. 2019 yılının sonuna kadar dört rüzgar santrallerinin daha elektrik üretimine başlayacağını belirten Karabeyoğlu, yalnızca rüzgarda 275 megavatlık kurulu güce ulaşacaklarını da söyledi. Karabeyoğlu son olarak, bu yatırımlarıyla birlikte yenilenebilir enerjideki toplam kurulu güçlerinin 632 megavata çıkacağını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 12:14
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını