Bozuk yollardan elektrik üretilecek

YOLLARDAN ELEKRİK ÜRETİLECEK

Bozuk yollardan elektrik üretilecek
Satınalma Zirvesi

Alınan bilgilere göre, Massachusetts Institute of Technology`de görevli bilim adamları, araçların neden olduğu ve boşa giden enerji üzerine odaklandı ve bir çok şirket tarafından ilgi gösterilen yeni projeleriyle bilim dünyasında ilgi çekti.
Bir aracın ihtiyaç duyduğu yakıt enerjisinin yüzde 10`unu üretebilen yeni süspansiyonlar, ilk olarak ABD ordusunun Irak ve Afganistan`da sıklıkla kullandığı arazi aracı Hummer`larda test edildi. Günümüzde bazı hybrid otomobiller, fren enerjisinden elektrik üretebiliyor ancak yeni süspansiyonlar bu enerjiden fazlasını üretilebilecek gibi gözüküyor.
Çeşitli algılayıcılarla donattıkları farklı modeldeki araçlardan gelen bilgileri değerlendiren bilim adamları, sürüş sırasında oldukça fazla hareket eden süspansiyonların özellikle ağır tonajlı araçlarda kayda değer oranda enerji üretebildiğini keşfetti.
Bilim adamlarının çalışmasında, darbeyi emen süspansiyon, içine yerleştirilen sistemdeki hidroliği seri olarak bir jeneratöre göndererek elektrik üretti. Elde edilen düzensiz elektrik, AEC (Aktif Elektronik Sistem) sayesinde araçtaki pilleri şarj etti. Denemelerde kullanılan ve 6 süspansiyon takılı bir kamyonun her bir süspansiyonu, her hareketinde 1 kW elektrik üretti.
Elektrik süspansiyonları arızalandığı zaman ise süspansiyonlar normal bir şekilde görev yapmaya devam edebiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2009, 09:21
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler