TT GLOBAL GROUP LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM BAŞLATTI

TTT Global Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, üç yıl içerisinde dünyada dijital dönüşüm için 7 trilyon dolar yatırım öngörüldüğünü açıkladı.

TT GLOBAL GROUP LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM BAŞLATTI
Enerji Zirvesi

Koronavirüs salgınıyla birlikte dünyanın yeni normalini aradığını ve yeni normalin en önemli metaforunun “dijitalleşme” olduğunu belirten TTT Global Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, dijitalleşme konusunda uzmanların yaptığı araştırmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Arslan, “Uzmanların araştırmalarına göre, 2020'den 2023'e kadar geçen 3 yıl içerisinde dijital dönüşüme global çapta 7 trilyon doların üzerinde yatırım öngörülüyor. Türkiye'ye ilişkin araştırmalar kapsamında ise dijital yatırımların hız kesmeyeceği görülüyor. Türkiye’deki CFO’ların yaklaşık yüzde 90’ı dijital dönüşüm yatırımlarına devam etmeyi planlıyor. Türkiye, önümüzdeki 5 yılı iyi değerlendirmesi gerekiyor. Bu stratejiyle bölgesel üstünlükleri, üretim gücü, nitelikli işgücü gibi kriterlerle önemli lojistik inisiyatifler alma imkanına sahip olabilir. Üretim ve lojistik gücünü katlayarak arttırabilir. Salgın riskinin azalmasıyla ve uygun şartların sağlanmasıyla, yabancı sermaye yönünü 2006-2012 yıllarında olduğu gibi yeniden Türkiye’ye çevirebilir. Türkiye, sermaye yatırım için aranan güvenli limanlardan biri olabilir. 2021 yılı, tüm fırsatlara iyi bir başlangıç yapmak için önemli bir çıkış noktası olabilir” dedi. 

LOJİSTİK SEKTÖRÜNDEKİ DİJİTALLEŞME ÇALIŞMALARI BİRKAÇ YIL İLERİYE TAŞINDI 

Arslan, konuşmasına şöyle devam etti: “Yeni teknolojilere hızlı bir şekilde adapte olanlar ve iş gücünü bu teknolojiye uyum sağlayacak şekilde geliştirenler rekabet avantajına sahip oluyorlar. Covid-19’un lojistik alanındaki güncel inovasyon, uçtan uca operasyon yönetimi, gerçek zamanlı ve konum tabanlı nakliye raporlaması vb dönüşümlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlıyor. Sektördeki dijitalleşme çalışmalarını birkaç yıl ileri taşındığını söyleyebiliriz. Nitekim uluslararası pazar araştırma sonuçlarına göre, global lojistik pazarının büyüklüğü 2019 yılında 4,96 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam 2020’de yaşanan salgının etkisiyle 4,6 trilyon dolar seviyesine geriledi. 2025 yılında lojistik sektörünün 7 trilyon doları aşması bekleniyor. Sektörün büyümesinde ise dijital dönüşüm anahtar rolü oynayacak.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2021, 14:40
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını