Işıklı toplama sistemleri ve carousel'ler ilgimizi çekiyor

Yeni dönemde Türkiye’deki depolama alanını artırma kararı alan Arvato SCM, aynı zamanda depolama çözümlerine yatırım yapmayı hedefliyor. Arvato SCM Lojistik Mühendisliği Grup Müdürü Sedat Aydın ile ‘Sipariş Fabrikası’ konseptini konuşurken Lodamaster Depo ve Yükleme Teknolojileri Satış ve Pazarlama Müdürü İrfan Patoğlu’ndan da Arvato SCM’ye özel kurdukları son projelerine değindik.

Işıklı toplama sistemleri ve carousel'ler ilgimizi çekiyor
Robot Yatırımları

Arvato SCM globalde olduğu kadar Türkiye’de de büyümesini hızla sürdürüyor. Bildiğimiz kadarıyla toplam depolama alanınız beş platformunuzla beraber yaklaşık 70 bin metrekare büyüklüğüne ulaştı… Biraz depolama alanlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Sedat Aydın (SA):
Şu anda İstanbul Tuzla Bölgesi’nde konuşlu beş platformumuz ile toplamda 70 bin metrekarelik alanda müşterilerimize ‘Sipariş Fabrikası’ hizmeti sunmaktayız. Ayrıca 2019 yılı için planlanmış 25 bin metrekarelik bir tesis yatırımımız daha bulunmaktadır. Sunduğumuz e-lojistik çözümlerimizle mal kabul surecinden stoklamaya, sipariş hazırlamadan iade yönetimine kadar uçtan uca tüm sureci modern, esnek ve teknolojik alt yapımızla yönetiyoruz.

Tesislerinizde hangi sektörlerden iş ortaklarınız var? Hangi markalara çözüm sunuyorsunuz?
SA:
Tekstil, kozmetik, mobilya, teknoloji ve yapı malzemeleri gibi sektörlerde faaliyet gösteren, ulusal ve uluslararası anlamda önde gelen markalara hizmet veriyoruz.

Lojistik depoları oluşturulurken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Neticede farklı tip ve özellikteki ürünleri de depolamaya elverişli olmanız gerekiyor sanıyorum.
SA:
Arvato SCM, lojistik platformlarını oluştururken öncelikle konum olarak müşterilerinin ekosistemlerine (tedarikçiler gibi), iş ortaklarına (kargo firmaları gibi), iş gücü pazarlarına göre optimum konumda bulunan, modern bina özellikleri ve alt yapılara sahip tesislerin seçmektedir. Özellikle depoların alt yapı standartları titiz kontrol ve denetimlerden sonra onaylanmakta ve bu süreçlerde mevcut standartlar içerisinde en yüksek kural referansları temel alınmaktadır. Tesislerimiz müşterilerimize global anlamda en yüksek standartları sunmaktadır.

Arvato SCM, teknolojik alt yapısıyla da öne çıkıyor…Tesisleriniz hem detay ürün toplama rafları hem de palet raflarıyla birlikte hemen hemen tüm sektörlerden operasyonlara çözüm sunabilecek yapıda… Biraz da tesis içi özelliklerden bahsedelim… 
SA:
Tesislerimizde çok küçük kozmetik ürünlerinden, iki kişinin elleçleyebildiği mobilya ve beyaz eşyalara kadar geniş bir yelpazede urun grubuna hizmet verilmektedir. Bir müşterimize Arvato SCM’de hizmet vermeden önce urun grupları ve hareket dataları çok detaylı bicimde analiz edilmekte ve bu analizlerin çıktıları ile söz konusu müşterimiz için en uygun depo ihtiyaçları belirlenmektedir. Bu analiz süreçlerinin mükemmelliğinin sonucu olarak müşterilerimizin urun grupları ne kadar farklı özellikler gösterirse göstersin, yüksek kaliteli ve e-ticaret ekosistemine göre oldukça hızlı bir süreç ortaya çıkmaktadır.
Müşterilerimizin urun grupları, optimum maliyet ve yüksek hızda urun toplanmasına uygun ara katlı raf sistemleri ve değişik özelliklerde paletli raf sistemlerine depolanmaktadır. Bunun yanı sıra çalışanlarımızın mutluluğu için tesislerimizde ergonomiyi arttıran birçok alt yapıyı da standart olarak devrede tutmaktayız.

Depolama alanınızda süreçler nasıl işliyor? Bildiğimiz kadarıyla paketleme de yapıyorsunuz ve bu mutlak suretle sizde ekstra bir hattın entegre çalışmasına neden oluyordur…
SA:
Yaptığımız işin klasik lojistik hizmetinden temel farkı, direkt olarak son kullanıcıya dokunmamızdır ve son kullanıcıya ilettiğiniz bir paketin içeriğinde hata yapmamalısınız. Biz bu temel felsefe ile uçtan uca tüm süreçlerimizi çok hassas dizayn etmekteyiz. Mal kabulden paketlemeye ve sevkiyata kadar tüm süreçlerde ürünler tek tek okutulmakta. Bu nedenle stok ve lokasyon doğruluğu optimum seviyededir. Tasarladığımız birçok ara kontrol, sürekli sayım, rassal kontrol uygulamaları ile kalitemiz daima yüksek seviyede tutulmaktadır. Tüm bu süreçler, güçlü bir WMS sistemi ile her adımda izlenmekte ve kontrol edilmektedir. Bugün bir paketi hazırlarken dakikalar ile yarışmaktayız ve güçlü sistemsel alt yapımız ile her gün 10 binlerce paketi, hatasız bicimde ve çok kısa surelerde alıcılarına ulaştırabilmekteyiz.

Peki, Arvato SCM ile olan iş birliğiniz ne kadar süredir devam ediyor? Bu iş birliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
İrfan Patoğlu (İP):
Arvato SCM projesi için ilk imzalar 2018 yılı içerisinde atıldı ve yine 2018 yılı içerisinde devreye alındı. Lodamaster acısından baktığımda, gurur duyduğumuz işlerden bir tanesi oldu. Arvato SCM ekipleri ile birlikte geçirdiğimiz bu sure boyunca verimli bir ekip çalışması gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. Özellikle Türkiye pazarında e-ticaret lojistiği alanında hızla büyüyen bir firma olması ve hedef projelerimizden biri olması nedeniyle de bizim için büyük bir önem arz etmekteydi.

Lodamaster ile Arvato SCM’nin yolları nasıl kesişti? Nasıl bir çözüme ihtiyaç duymuştunuz?
SA:
E-ticaret süreçlerinde paketlerin hızlı bicimde hazırlanıp, doğru kargo firmasına teslim edilmesi çok önemlidir. 2017 yılında ihtiyaç belirleme ve dizayn çalışmalarını yaptığımız projede; bir koli ayrıştırma sistemi tanımlanmıştır. 2018 yılında ihale sureci tamamlanmış ve beş aylık surede proje devreye alınmıştır. Bu proje ile paketleme ve sevkiyat süreçlerinde hız ve verim artışı yakalandı. Sistemde paketleme istasyonlarında hazırlanan paketlerimiz bir konveyöre verilmekte ve sistemin belirli bir noktasında, paketin üzerindeki barkod okutularak, paketin teslim edileceği kargo firması tespit edilmektedir. Sistemin son noktasında, roll on sorter teknolojisine sahip ayrıştırma istasyonunda paketler ilgili kargo firmasının alanına yönlendirilmektedir.

Önümüzdeki dönemlerde Lodamaster’ın Arvato SCM’ye ne gibi katkıları olacak?
İP:
Arvato SCM kendini sürekli geliştiren ve hızla büyüyen bir firma. Bu nedenle sürekli bir dinamizm ve yatırım planları olan bir yapıya sahip. Bu kapsamda Lodamaster olarak biz de gelecek donemdeki proje taleplerinde yer alıp bu birlikteliği devam ettirmek istiyoruz.

Otomasyon, e-ticaretin kalbi ve olmazsa olmazı… Bu konuda sizin düşünceleriniz nedir? 
SA:
Türkiye e-ticaret pazarı büyük bir hızla büyümektedir. Bu ortamda artan rekabetle beraber, hız ve verimlilik iki anahtar kelime olarak karşımıza çıkmaktadır. Otomasyon bu iki anahtar kelimeyi içinde barındıran ve oyunu değiştiren bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle bu tip yatırımların uygun hale gelebilmesi için hacimlerin belirli bir noktaya ulaşması çok önemlidir. Diğer taraftan doğru teknolojilerin ve bu teknolojileri sağlayan güvenilir partnerle iyi bir dizayn surecinin birleştirilmesi kritiktir. Doğru kurgulanmayan ve yanlış seçimleri içeren projeler, karşımıza önemli yatırım israfları olarak çıkmaktadır. Bu nedenle doğru ihtiyaç tanımı, iyi dizayn, kanıtlanmış teknolojiler ve güvenilir bir partner secimi, otomasyon projeleri için   hayati önem taşımaktadır. 

Lodamaster olarak Türkiye’de e-ticaret alanında yapılan yatırımları nasıl değerlendiriyorsunuz? 
İP:
E-ticaret, dünyada olduğu kadar Türkiye’de de gittikçe büyüyen bir sektör. İnsanlar mobil telefonlarında dahi saniyeler icinde bir urunu beğenip satın alabiliyor. Tabi bu urun bilgisine ve satın alma noktasına ulaşma hızının aynı zamanda urunun teslimat performansına da yansıtılması firmalar acısından fayda sağlayacaktır. Bu noktada lojistik otomasyon sistemlerini kullanmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Türkiye nüfus yoğunluğunun yüzde 35’ini Y kuşağı, yüzde 17’sini Z kuşağı oluşturmaktadır.  Bu yaş grupları için fiyat, performans ve hız çok önemli. Teknolojiyi ulaşabildikleri her noktada kullanmak istiyorlar. Bu sebeple üretimden son müşteriye tedarik zincirlerini oluştururken bu beklentilere de cevap verecek şekilde tasarlamak firmalar için faydalı olacaktır. Sektörden bize gelen talepleri incelediğimizde de bu yorumları destekleyen sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Son olarak depo alanınız için   geçen sene bir yatırım gerçekleştirdiniz ama planlamalarınızda neler var? İş gündeminizden bahseder misiniz?
SA:
Tesis yatırımı yapacağımızı belirtmiştim. Bunun dışında akıllı yatırımlara ara vermeden devam edeceğiz. Bu yatırımlar içerisinde özellikle ışıklı toplama sistemleri, carousel’ler özel ilgili alanımıza girmektedir. Şu an bu yatırımlar ile alakalı mühendislik ekibimiz detaylı analiz ve değerlendirmeler yapmaktadır. Analiz sonucunda işimize katma değeri olduğunu tespit ettiğimiz yatırımlara devam etmeyi planlıyoruz.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 17:56
YORUM EKLE

Endütri 4.0

Robot Zirvesi

Dergiler
Partnerler