Interroll ve Teknokom'dan önemli iş birliği

Interroll ve Teknokom, Karaca Grup için tam otomatik ve uzaktan kontrol edilebilen malzeme akış sistemini hayata geçiriyorlar. Otomatik sipariş toplama sisteminin detayları haberimizde...

Interroll ve Teknokom'dan önemli iş birliği
Endüstri 40 Zirvesi

Interroll ve Teknokom, Türkiye'de Karaca Grup için tam otomatik ve uzaktan kontrol edilebilen malzeme akış sistemini hayata geçiriyorlar

Interrol ve komple depo otomasyon çözümleri için yenilikçi çözümler üreten sistem entegratörü Teknokom, İstanbul´da Cookplus markası için otomatik sipariş toplama sistemini hayata geçirdiler.

Bu yeni malzeme elleçleme çözümünün temel unsurları ise Interrol tarafından sunulan RollerDrive EC5000 24 volt DC motor, MultiControl kart ve Interroll Modüler Konveyör Platformu (MCP).

Sistem, akış kontrolü, otomatik fatura basılması, dinamik hacim ölçümü, kargo etiketi uygulamaları ve gerçek zamanlı izleme gibi gelişmiş özellikleri bir araya getiriyor.

Teknokom tarafından kurulumu yapılan sipariş toplama otomasyon sistemi, Türkiye'nin dört bir yanındaki müşterilere hizmet veren ve İstanbul yakınlarındaki Hadımköy’de bulunan 6 bin metrekarelik Cookplus dağıtım merkezinin önemli bir parçası.

Cookplus, 27 ülkede 2.700 bayi ve mağaza ile faaliyet gösteren, sofra, mutfak ve ev tekstili pazarında lider Karaca Grubu'nun e-ticaret markasıdır.

Bu malzeme akışı çözümü için kullanılan temassız akümülasyon (zero pressure accumulation) özelliğine sahip konveyörler, tesisin iki katındaki paketleme ve nakliye alanlarıyla çeşitli toplama istasyonlarını birbirine bağlayan 220 metreden fazla bir uzunluğa sahip.

Verimli ve son derece enerji tasarruflu bu kutu ve paket toplama sistemi, PLC ve depo yönetim sistemine bağlı 60 Interroll MultiControl kartı tarafından kontrol edilen yaklaşık 190 adet RollerDrive EC 5 bin ünitesi kullanılıyor.

"DAĞITIM MERKEZİMİZİN PERFORMANSINI ARTTIRDIK"

Karaca A.Ş Lojistik ve Tedarik Zinciri İşletme Müdürü Ertuğrul Çelebi konuyla ilgili şunları söyledi: 

“Bu yeni çözümle birlikte, karmaşık manuel iç süreçlerden uzaklaşarak dağıtım merkezimizin performansını ve kapasitesini önemli ölçüde arttırdık. Bizim için verimliliğimizi arttırmak kadar önemli bir diğer husus ise, müşteri memnuniyetini de geliştirmekti.”

Gelişmiş konveyör sistemi, Interroll’ün uluslararası partner ağı Rolling On Interroll programının uzun süredir üyesi olan Teknokom tarafından geliştirilen yazılım tarafından yönetiliyor. Yazılım uygulamaları kontrol ve izleme amacıyla Interroll’ün MultiControl kartları tarafından toplanan verileri kullanıyor. Bunun bir örneği ise, operatörlerin herhangi bir işlem yapmasına gerek olmadığı durumlarda, toplama istasyonlarını veya tüm bir katı bypass eden akıllı akış kontrol özelliğidir.

Ayrıca, toplama işleminin sonunda, paketlemeden önce, yazıcı her sipariş için otomatik olarak ilgili faturayı oluşturur. Sevkiyat alanına girdikten sonra, etiket aplikatörü lojistik operasyonu için her siparişe otomatik olarak için bir barkod etiketi yapıştırır; bu etiket de siparişin destinasyonu, hacim bilgileri ve içerik listesi dahil olmak üzere gerekli tüm bilgileri içerir. 

"GERÇEK ZAMANLI İZLEYEBİLİYORLAR"

Teknokom A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Hisim ise, “Müşterilerimizin zorlu ihtiyaçlarını karşılamak için Interroll ile uzun zamandır devam eden iş birliğimizden istifade ettik ve bu otomatik malzeme akış sistemine farklı modern teknolojileri entegre ettik. Tüm proje planlama ve kurulum ile bakım ve desteğe kadarki süreçler çok dikkatli ve bütünsel bir şekilde yürütüldü. Örneğin, müşterilerimiz artık istediği zaman ve istediği yerde çevrimiçi uygulama aracılığıyla sisteminin çalışmasını gerçek zamanlı olarak izleyebiliyor.” dedi. 

Teknokom’un yazılım uygulaması, kontrol ve raporlama özellikleri sunan kullanıcı dostu arayüzü ile bakım ve destek amacıyla tüm malzeme akış sürecinin izlenmesine olanak tanımakta. Örneğin, kutuların yerleri, siparişlerin mevcut durumu ve tek bir kutuda toplanan ürünler her iki kat için de görülebiliyor.

Ayrıca, operasyon yöneticileri; sipariş tamamlama kapasitesi, toplama istasyonlarındaki darboğazlar, hata raporları ve ayrıntılı performans bilgileri hakkında canlı ve belli bir zaman aralığına dayalı raporlar alabiliyorlar.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 12:27
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını