Donkey'nin Gözü

Donkey'nin Gözü

Donkey'nin Gözü
Mondes

Mecanum tekerlekler üzerine yerleştirilen bir araç, hoverkrafta benzer şekilde herhangi bir yöne hareket edebilir. Bu tasarım, intralojistik açısından paha biçilmez avantajlar olan esneklik ve yerden tasarruf sağlar. imetron şirketinin araçlarının yollarını her zaman bulabilmeleri için Pepperl+Fuchs PGV konumlandırma sistemi kullanılıyor.

Freiburg merkezli ve mekatronik alanında uzman bir şirket olan imetron'un Proje Yöneticisi Markus Mayr konuyla ilgili şunları söylüyor: “Endüstriyel araç serimizin adını, uzun kulaklı yük hayvanından esinlenerek ‘DONKEYmotion’ olarak belirledik.” Mayr ekliyor: “Bu seri tıpkı bir eşek gibi tonlarca ağır yükü taşıyor. Aynı zamanda, ‘Donkey’ herhangi bir yöne dönebiliyor, değişken yarıçaplı eğriler çizebiliyor veya bulunduğu yerde dönebiliyor ve dolayısıyla etkileyici bir çevikliğe sahip.” Bu sınırsız hareketliliğin sırrı, Mecanum tekerlek olarak adlandırılan ve normal tekerleklerin aksine uçtan uca devam eden bir yüzeye sahip olmayan tekerlekte gizli. Jantın üzerinde tekerlek dingiline 45 derecelik açı oluşturacak şekilde döner, varil biçimindeki silindirler monte edilmiş. Her bir tekerleğin dönme yönü ve dönme hızı, bir kontrol paneli üzerinden tek tek belirleniyor, bu da son derece yüksek bir yüzey hareketliliği sağlıyor.

Mayr sözlerine devam ediyor: “Örneğin bir forkliftin aksine Donkey, manevra yapmak için herhangi bir alana ihtiyaç duymuyor.” Mayr ekliyor: “Ayrıca euro paletlerin üstten yüklenmesi ve aracın hiçbir bölümünün çıkıntı yapmaması nedeniyle uygun boyutta bir araç, euro paletin altında kaybolur.” Ancak Donkey aracını intralojistik için aranan bir araç haline getiren şey yalnızca Mecanum tekerleklerin yüksek hareketlilik özelliği değil: Bir otomatik güdümlü araç (AGV) olarak, taşımacılık görevlerinin otomasyonunu da sağlıyor. Pepperl+Fuchs optik okuma kafası, gerekli yolun izlenmesini sağlıyor ve bu nedenle PGV100, resmi tanımıyla eşeğin gözü olarak biliniyor. 

Haberin Tamamı ST Depolama Çözümleri Dergisi'nin Ocak 2018 Sayısında

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 12:19
Robot Yatırımları
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

Markaküpü

Dergiler
Partnerler