Demir çelik sektörü verimlilik artırıcı yatırımlarla büyüyor

banner207

Demir çelik sektörünün vizyoner oyuncuları, üretim proseslerindeki yüksek enerji maliyetleri nedeniyle, yatırımlarını ‘verimlilik’ üzerine kurmuş durumdalar.  Verimlilik adına, üretimde hammadde girişinden ürün sevkine kadar her safhada, değişik seviyelerde otomasyon sistemlerinden faydalanan demir çelik üreticilerinin başında ise Kaptan Demir Çelik geliyor.  Fabrika Ziyareti kapsamında gerçekleştirdiğimiz görüşmede, Kaptan Demir Çelik Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Nur Çebi, verimlilik artırıcı projelerle ilgili olarak; kompresör, fan ve pompalarda hız kontrol sistemleri, ark ocağında modern kontrol sistemleri, tav fırınlarında verimli yanma kontrol sistemleri, orta ve alçak gerilimde güç faktörü kontrol sistemleri ile LED aydınlatma sistemlerinin kullanıldığını, ayrıca, kayıpların önlenebilmesi adına, su ve basınçlı hava hatlarında izolasyon ve kaçak kontrollerinin sürekli yapıldığını, elektrik ark ocağında modernize edilen elektrot kontrol sistemi, haddehane su tesisi fan motorlarında hız kontrol cihazı kullanımı ile de önemli verimlilikler sağlandığını vurguladı.
 
Diğer bir fabrika ziyaretimizde ise 3 Aralık’ta devreye aldığı soğuk haddeleme hattıyla yıllık üretim kapasitesini 1.5 milyon tona çıkaran Yıldız Demir Çelik’in Pazarlama ve Satış Direktörü Emrah Kendüzler, demir-çelik sektörünün en büyük maliyetlerinden birinin enerji olduğunu, bunun bir bölümünü, çevre dostu teknolojilerle öz kaynaklardan ürettiklerini söyleyerek, tesislerini, atıkları dönüştürebilen, yerlerde toz dahi olmayan yeni nesil bir fabrika olarak tanımladı.  Detayları, kapak bölümümüzden inceleyebilirsiniz. Yine aynı bölümden, bu alandaki çözüm ve uygulamalara da ulaşabilirsiz. 

Dosya bölümünde yeni yıl ile birlikte “çoklu dosya” konularıyla içeriğimizi zenginleştirdik. Bu kapsamda, Ocak sayımızda, Tahrik Sistemleri ve Kestirimci Bakım başlıklarıyla ağır sanayi çözümlerini sizlerle paylaştık.

***

ST Endüstri Medya bünyesinde aylık olarak yayınlanan ST Ağır Sanayi Çözümleri Dergisi’nin içeriği ve çok daha fazlası, dijitalleşmeye verdiğimiz önem ve öncelik çerçevesinde, artık önce stendustri.com.tr web portalında yayınlanıyor, ardından basılı haliyle siz okuyucularımıza ulaştırılıyor. Endüstride neler oluyor, neler yaşanıyor ilk bilen olmak istiyorsanız web portalımızı takip etmeniz yeterli! 

Yeni yılda sağlık, mutluluk ve huzur, sizlerle olsun
 
Keyifli okumalar...

YORUM EKLE

Secomea - Ana Sayfa

Dergiler
Partnerler