Yatırımlar yeni yılda da sürecek

YATIRIMLAR YENİ YILDA DA SÜRECEK

Yatırımlar yeni yılda da sürecek
Satınalma Zirvesi

21/01/2016


1992 yılından bu yana İzopur olarak izolasyon sektöründe hizmet veren Teknopur, 2014 yılı başından itibaren Teknokon Şirketler Grubu çatısı altında Teknopur olarak faaliyet göstermeye başlamış. Türkiye, Rusya, Türkmenistan, Kazakistan, Gürcistan, Romanya, Ukrayna, Mısır ve Almanya’da çok sayıda projeyi başarıyla tamamlayan firmanın çalışmalarını İskele Bölüm Direktörü Ergün Aydın’dan dinledik. Tamamlamış oldukları izolasyon işleri miktarının 1.5 milyon metrekareyi aştığını ifade eden Aydın, 2014 yılı sonunda iskele malzemesi yatırımı yapan firmalarının yaklaşık 45 bin metreküp iskele malzemesi sipariş ettiğini ve malzemelerin 2015 Ocak ayı itibariyle şantiyelere indirilerek kendi grubuna ve başka müşterilerin iskele ihtiyaçlarına da yanıt vermeye başladığını açıklıyor. Tecrübeli ekipleri ile çok hızlı reaksiyon verebilen, çözüm odaklı ve müşteri memnuniyetini ilke edinmiş Teknopur’un; anahtar teslimi iskele, izolasyon, boya-kumlama ve HeatTracing konusunda kendi ekipleriyle hizmet verebilen ülkedeki tek ISP (İzolasyon, İskele, Boya) firması olduğunu vurgulayan Aydın,  2016 iş planlarında özellikle iskele malzemesi konusundaki yatırımlarına devam edeceklerini dile getiriyor. 

 
Endüstriyel alanda üretiminiz var mıdır? 
 
Teknopur bir hizmet firması olmakla birlikte çalıştığımız endüstriyel tesislerde izolasyon atölyelerini kurarak müşterilerine hızlı ve doğru çözümler sunmaktadır. Ayrıca Tuzla’ da 4500 metrekare kapalı alana sahip üretim atölyemiz de bulunmaktadır. Sahada yapılamayacak işler burada üretilerek sahaya gönderilmektedir.
 
Endüstriyel alanda yaptığınız projeler nelerdir?
 
Enerji sektöründe yoğun olarak çalışan firmamız bugüne kadar birçok projeyi başarıyla tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak enerji santrallerindeki baca, kazan ve boru hattı izolasyonları, tank ve boru hatlarının HeatTracing işleri, gıda endüstrisinde silo cephe kaplama, kumlama boya işleri, gemi sektöründe sıcak ve soğuk izolasyon işleri gibi. Firmamız konularında endüstriyel alanda her sektörde hizmet verebilecek bilgi, tecrübe ve deneyime sahiptir.
 
Endüstriyel alanda yalıtımın önemi nedir?
 
Endüstriyel tesislerde yalıtım çok teknik ve maliyet anlamında çok önemli bir konudur. Birçok tesiste üretilen ürünlerin belirli sıcaklıklarda muhafaza edilmesi, dış ortam değişikliklerinden çok az etkilenmesi ve korunması gerekmektedir. Bu nedenle özelliğine göre bütün endüstriyel tesislerde izolasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Doğru ve uygun yapılmış izolasyon tesise çok fazla enerji tasarrufu sağlamakta ve ürün kayıplarının da önüne geçerek maliyet avantajı getirmektedir. 
 
Endüstriyel alanlara hangi yalıtım uygulamalarını gerçekleştiriyorsunuz?
 
Endüstriyel tesislerde boru hatlarından tanklara, baca ve kazanlardan ısıtmalı hatlara kadar her türlü sıcak, soğuk izolasyon işleri ve Heattracing uygulamaları firmamız tarafından yapılabilmektedir. Sıcak İzolasyon Sistemleri; +15 0C ile + 1760 0C akışkan sıcaklıkları olan yüzeylerde uygulanabilir ve yalıtım malzemesi olarak cam yünü, kaya yünü, seramik yünü gibi malzemeler kullanılır. Soğuk İzolasyon Sistemleri; Yalıtım malzemesi olarak poliüretan, poliizosiyanürat, perlit gibi malzemeler kullanılır ve ceket veya çeşitli sargı / kaplama malzemeleri ile mekanik koruma ve buhar bariyeri sağlanır. Poliüretan sprey ile yalıtım – 60 0C ile +90 0C arasında her sıcaklıkta, kapalı ve açık alanlardaki  yüzeylere uygulanabilir. HeatTracing Sistemleri; Borular, tanklar, enstrümanlar, vanalar ve pompaların yüzeylerinde ortam sıcaklığının etkisi ile ciddi ısı kayıpları olur.  HeatTracing, yüzeylerde kaybedilen ısı miktarı kadar ısının yine ekipmanların yüzeylerinden harici bir kaynak ile sisteme geri kazandırılmasıdır. 
 
Bir diğer hizmetiniz iskele uygulamaları. Bu alandaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
 
Daha önce de belirttiğimiz gibi iskele konusunda 2014 yılı sonu ve 2015 yılı başında yatırım yapılarak satın alınan malzeme miktarımız yaklaşık 45.000 metreküpdür. 2016 yılındaki hedefimiz bu miktarı 100.000 metreküpe çıkartmak ve daha kapsamlı hizmet vermeye başlamaktır. Teknopur iskele bölümü deneyimli ekipleri ile endüstrinin en büyük dalları olan  rafinerilerde, enerji santrallerinde, petro kimya tesislerinde, gıda tesislerinde ve çimento tesislerinde müşterilerine kaliteli ve güvenli iskele kurulumu ve temini konusunda hizmet vermeye devam etmektedir. İskele konusu son yıllarda yapılan iş güvenliği düzenlemeleri ile son derece büyük önem kazanmış ve Avrupa standartları, gerek ürün gerekse hizmet kalitesi bakımından firmamızca yakalanmıştır. Yaptığımız projeler ve çalıştığımız uluslararası firmalardan gördüğümüz taktir ve destek bunun en önemli nedenidir.
 
Endüstriyel alanlara yönelik yaptığınız projelere örnek verir misiniz?
 
Bu yıl içerisinde yaptığımız projelerden bazılarını kapsamlarıyla birlikte şöyle özetleyebiliriz; Siemens Bandırma Ccpp Iı Enerji Santrali’nde iskele kurulum, söküm hizmeti ve malzeme tedariği; kapsamımız dahilinde sahadaki tüm izolasyon işleri ve donmaya karşı HeatTracing uygulaması ve izolasyon işlerini yaptık. Bagfaş Bandırma Amonyak Tankı ve Boruları’nda – 40 derece amonyak tankının ve borularının poliüretan ile soğuk izolasyo işleri ilr tankın kumlama ve boya işlerinin yapılmasını gerçekleştirdik. Ülkemizdeki ilk ve tek Meta Nikel Kobalt Tesisi (Manisa)’nde ise tüm tesisin ısıtmalı hatlarının yapılması ve izolasyonu, tesiste kapsamımıza giren tüm sıcak izolasyon işleri, tesiste ihtiyaç duyulan iskele temini ve kurulum-söküm hizmetini gerçekleştirdik. Balküpü – Terbak Aksaray 60.000 Ton Şeker Siloso’da iskele temini ve kurulum, söküm hizmetini  ve silo cephe, çatı ve servis binalarının izolasyon ve kaplama işlerini yaptık. Doğuş - Alstom Yusufeli HES Cebri boruların içine iskele temini, kurulum ve söküm işlerini; Cargıll-Turyağ Yağ tankları iskele, izolasyon ve HeatTracing işlerini; TUBORG Malt tankları, izolasyon ve iskele işlerini ve GAMA Kırıkkale İskele temini, kurulum ve söküm işlerini yaptık. 
 
Bugün iskeleden yalıtıma kadar inşaatın birçok kaleminde yaşanan teknolojik gelişme dikkat çekiyor. Bu gelişim çalışmalarınızı nasıl etkiliyor?
 
Bu konu bizim açımızdan çok önem taşıyor. Bu nedenle iskele, izolasyon ve ısıtmalı hatlarla ilgili bütün teknolojik gelişmeler tarafımızdan takip edilmektedir. Yeni yapılacak yatırımlarda bu konular firmamız yönetimi tarafından değerlendirilmektedir. Yeni teknolojiler her ne kadar yatırım maliyetlerini artırsa da Bize ve müşterilerimize kazandıracağı alternatif maliyet tasarruflarını da her zaman değerlendirip müşterilerimizin bilgisine sunmaktayız.
 
Sektörünüzün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
İskele sektörü ülkemizde çok önemli bir sektör haline gelmiştir. Bunun en önemli nedeni ölümlü iş kazalarının çok büyük oranda bu sektörlerde meydana gelmesidir. Yapılan kanuni düzenlemelerin yanında sürekli eğitimlerinde devam etmesi ülke olarak bu konudaki yerimizi yıllar içerisinde belli standartları yakalamış ülkeler seviyesine yükseltecektir. Bunun için Teknopur olarak güvenlikten ve kaliteli ekipman kullanımından ödün vermeyerek elimizden gelen katkıyı yapmaktayız.
 
Önümüzdeki süreçte neyi hedefliyorsunuz?
 
Önümüzdeki süreçteki hedefimiz, daha fazla iskele malzemesi yatırımı yaparak sektörde zirveye yükselmektir. Bunun yanında izolasyon konusunda da tecrübelerimizi kullanabileceğimiz yeni sektörlerde de hizmet vermeyi planlamaktayız.
Tüm inşaat haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 06:13
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler