banner1043
x

Yerli ve milli mini drone Arıkovanı'ndan havalanacak

35 gram ağırlığa ve 65x65 milimetre boyuta sahip olan mini drone, 7 dakika boyunca havada kalabiliyor.

Yerli ve milli mini drone Arıkovanı'ndan havalanacak

İSTANBUL (AA) - Türkiye’ninyerli ve milli ilk programlanabilir mini drone’u olan ESPcopter, hayata geçmek için Turkcell’in kitlesel fonlama platformu olan Arıkovanı’nda yerini aldı.

Turkcell tarafından yapılan basın açıklamasına göre, Turkcell yarının teknolojilerine verdiği önemi Türkiye’nin ilk yerli mini drone’una destek olarak tekrar vurguluyor.

Girişimcileri tarafından desteklenen kitlesel fonlama platformu olan Arıkovanı’nda bulunan ESPcopter adındaki drone, ilgililerine kavuşmak amacıyla 100 bin TL hedefiyle yola çıktı.

Küçük ebatı ile internete bağlanma özelliğine sahip bir drone yazılımı geliştirme kartı olan ESPcopter yaklaşık iki senelik bir Ar-Ge çalışmasının ardından ortaya çıktı.

İnternet erişimine sahip olan tüm cihazlarda kontrol edilebilen cihaz, özel ara yüzleri sayesinde 10 yaşından büyük herkese eğlenerek kodlama öğrenme imkanı tanıyor.

ESPcopter ile yarını programlama

Edinilen bilgiye göre, son dönemlerin en hızla gelişen alanları arasında gösterilen drone teknolojisi; hava fotoğrafçılığı, haritacılık, askeri uygulamalar, gözlem ve kurtarma operasyonları dahil olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılıyor.

Drone’ların yakın bir gelecekte yanlızca ulaşım alanında değil kargo taşımacılığı ile tarım  gibi daha pek çok farklı alandada  yaygın biçimde kullanılması bekleniyor. Geleceğin araçları olan drone’lar üzerinden çalışmak isteyenler, ESPcopter’in özellikleri sayesinde algoritmalar ile programlama konusunda kendilerini geliştirmeolnağına kavuşacak. 

Edinilen bilgiye göre, ürünün Arıkovanı'ndaki hedefine varması ve seri üretime geçebilmesi için 34 gün ve 62 bin TL kaldı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 18:34
YORUM EKLE

KRC Elektro

NSK

Dergiler