Romanya'ya 30 milyon avro değerinde tramvay ihraç edecek

- Bozankaya AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay: - "Kısa süre önce adım attığımız Romanya'daki varlığımızı büyütmenin gururunu yaşıyoruz"

Romanya'ya 30 milyon avro değerinde tramvay ihraç edecek
EndüstrideAra - Haber Detay

ANKARA (AA)  - Ankara'da elektrikli ticari araçlar ve raylı sistem araçları geliştiren ve üreten Bozankaya AŞ, Romanya'nın Iaşi şehri için açılan yaklaşık 30 milyon avro tutarındaki 16 araçlık tramvay ihalesini kazandı.

Konuyla ilgili olarak edinilen bilgiye göre, ihale sözleşmesine imzalar atıld ve ilk teslimatların 18 ay içinde başlaması planlanıyor.

Sözleşmenin süresi 27 ay sonra tamamlanacak olan projenin finansmanı ise ağırlıklı olarak Avrupa Birliği fonlarından karşılanacak.

Bozankaya, sözleşme kapsamında, 30 metre uzunluğunda, 5 modüllü ve 230 yolcu kapasiteli tramvay üretimi gerçekleştiricek.Tramvayların alçak tabanlı tasarımı sayesinde yolcu iniş-binişlerinde kolaylık sağlanacak.

Türkiye'nin yerli tasarım metro trenlerini de tasarlayan firma, öncesinde deSiemens Mobility ile kurduğu konsorsiyumla Bangkok'ta bir metro ihalesi kazanmış ve Türkiye'nin ilk raylı sistem aracı ihracatını gerçekleştirmişti. Proje kapsamında teslim edilen toplam 22 metro treninin tamamı ise  bu ay itibarıyla hizmet vermeye başladı.

Şirket, Romanya'nın Timişoara kentinde açılan 33 milyon avro değerindeki 16 araçlık tramvay ihalesinin de kazananı olmuştu.

Bozankaya AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, konuyla ilgili olarak toplu ulaşım için çevreye zarar vermeyen, enerji tasarrufu sağlayan, gürültüsüz çalışan elektrikli ticari araçlarla dünyada tercih edilen bir marka olduklarına dikkat çekerek, "Aynı zamanda, kısa süre önce adım attığımız Romanya'daki varlığımızı büyütmenin de gururunu yaşıyoruz."  şeklinde konuştu.

Sürüş konforu ve yolcu güvenliği konularında en iyi çözümlerin Iaşi için üretilecek tramvaylarda yer alacağını belirten Günay, raylı ulaşım araçlarını 100 seneyi aşkın bir süredir kullanan Iaşi için proje geliştirmelerinin kendileri adına önemli olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2019, 15:46
YORUM EKLE

Radyo

Roboride

Dergiler