Kömür tartımında Dozajlama Sistemi

Kömür tartımında Dozajlama Sistemi

Kömür tartımında Dozajlama Sistemi
Dergi

Termik santrallerde, çimento ve demir çelik fabrikalarında enerji elde etmek için kullanılan binlerce ton kömürün tartımında oluşacak hatalar; verimlik hesaplarını yanıltacağı gibi, kömür için ödenecek rakamlar da büyük kayıplara neden olabilir.  Yünel Elektromekanik ve Amerikan Belt Way Scales Inc. firmalarının ortak yapımı olan konveyör bant debi kontrol ve ayarlı dozajlama sistemi, bu kayıpların önlenmesinde büyük rol oynuyor.  

Bilindiği gibi kömür yakan termik santraller kömürün içindeki enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren tesislerdir. Çok basit olarak tarif etmek istersek termik santraller, tesis bünyesinde yer alan kazan ve türbin ünitelerinin çok yüksek sıcaklık ve basınçla oluşturdukları su buharını kullanarak elektrik enerjisi üretmeleri amacıyla tasarımlanan büyük projelerdir. Burada her şey kömürün fiziksel ve kimyasal yapısı ile kalorifik değerine göre şekillenir. Tesisin verimliliği de bu aşamada yapılacak seçimlerle ilgili olarak ortaya çıkar. Ayrıca kömürü yoğun bir şekilde yakıt maddesi olarak kullanan tesisler sadece termik santraller değil, çimento fabrikaları, demir çelik gibi birçok endüstriyel kuruluş da her gün binlerce ton kömürü enerji elde etmek için kullanıyor.  Bu nedenle kömürün önemi ve vazgeçilmezliği bir gerçektir.

Orta ölçekli bir termik santral bile günde binlerce ton kömürü yakarak enerjiye dönüştürür. Bu yazımızda kömürün nasıl oluştuğunu değil, ocaktan çıkartılıp kullanım noktasına getirildikten sonra nasıl değerlendirildiği ve işleme alındığı hususunda birkaç noktaya dikkat çekmek istiyoruz. 

Kömür ocaktan çıkarılıp, kullanım alanına getirildiğinde öncelikle son kullanım noktasının gereksinimlerine göre hazırlanmak üzere bir stok sahasına alınır. Günde bu büyük miktarlardaki kömürün stoklanırken ve daha sonra kullanım için stoktan alınırken ne kadar tonda hareket gördüğünün bilinmesi, verimlilik hesabında muhakkak ki çok önem taşıyan bir husustur. Genelde bu işlem “yığına verme ve yığından alma makinaları” olarak adlandırdığımız “Stacker and reclaimer” makinaları ile yapılmaktadır. Ayrıca sadece günlük envanter bilgileri için değil, her an nereden ne kadar kömür geldiği ve nereye ne kadar kömür sevk edildiği de hassas bir şekilde bilinmelidir. Bunun için en uygun tartım ve ölçüm yeri, bu yığın yapma ve yığından alma makinalarının en son noktası yani 'boom’u olmalıdır. Ancak burada bir sorun vardır. Çoğu zaman ucunda kovalı tekerlek bulunan ve çift yönlü çalışan konveyör bant şeklinde olan boom ’un sürekli olarak açı değiştirmesi ve yukarı-aşağı hareket etmesi gerekir. Böyle bir durumda standart bir bant kantarı kullanamazsınız. Kullanılacak bant kantarı üzerine monte edilecek boom kolunun hareketlerinden etkilenmemelidir. Ayrıca montaj yerinin özelliği nedeniyle kendi kendini kalibre edebilmelidir. Bir de çok yüksek tartım hassasiyetine sahip olmalıdır. Çünkü binlerce ton kömürün tartımında oluşacak hatalar verimlik hesaplarını yanıltacağı gibi, kömür için ödenecek paralarda da büyük kayıplara neden olabilir. Tabi ki teknolojide çare tükenmiyor. Bu konuda işletmecilere önerilebilecek sistem “konveyör bant debi kontrol ve ayarlı dozajlama sistemi” olarak adlandırılan ve Yünel Elektromekanik ve Amerikan Belt Way Scales Inc. Firmalarının ortak yapımı olan sistemlerdir.

Haberin Tamamı ST Ağır Sanayi Çözümleri Dergisi'nin Ocak 2018 Sayısında

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2018, 09:20
YORUM EKLE

KRC ELEKTRO

Vega

Dergiler
Partnerler